ODS: Odbory škodí živnostníkům a nikoho to nezajímá

Občanští demokraté jsou zásadními odpůrci registračních pokladen a elektronické evidence tržeb. Tripartita tímto hází živnostníky přes palubu a můžou za to odbory, pustil se do vlády ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Ilustrační fotografie
reklama

„Tripartitu drobný podnikatelský stav zjevně nezajímá. Je schopna ještě tak vyslyšet zájmy největších průmyslových hráčů, ale tím ohledy na podnikání končí," ostře kritizuje plán na zavedení elektronické evidence tržeb Skopeček. A jedním dechem ukazuje na viníka celé situace. „Hlavní slovo na tripartitě mají s ČSSD personálně srostlé odbory, které chtějí podnikání dlouhodobě škodit," myslí si občanský demokrat.

Jako příklad uvádí nedávnou snahu šéfa odborů zvýšit živnostníkům povinné odvody na zdravotní pojištění. „Vzpomeňte na ostudnou 'Středulovu třetinovou sádru pro OSVČ'. V realitě podnikatelé odvedou až dvojnásobek prostředků, než které ze systému čerpají," upozorňuje Skopeček.

Registrační pokladny podle něj ohrozí existenci nejmenších živnostníků. „Přitom malé a střední podnikání tvoří páteř naší ekonomiky a z velké části se podílí na nabídce pracovních míst. Zejména to by si odboráři měli uvědomit. Vláda do projektu registračních pokladen vkládá nepatřičné naděje," domnívá se občanský demokrat, podle kterého bude případný vyšší výběr daní vykoupen krví živnostníků.

Vláda podle něj nekalkuluje s obrovskými náklady na informační technologie spojené s elektronickou evidencí tržeb jak na straně podnikatelů, tak na straně státu. „Největší podvody s DPH navíc nepocházejí od živnostníků, ale od mnohem větších firem. To dobře ví i naše vláda, a přesto chce nákladnou regulací zatížit ty nejmenší. Zřejmě proto, že ti nejmenší mají jen velmi omezenou možnost, jak se proti takovým nesmyslným opatřením vlády bránit," dodal rázně Skopeček.

Témata: vláda | ods | živnostníci
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky