Je vám víc jak 45 let? Firmy vás už nebudou chtít

Věková diskriminace je v českých firmách naprosto běžnou věcí. Přestože už zmizely vyloženě diskriminační inzeráty, lidé z personálních agentur neoficiálně přiznávají, že od klientů často dostávají kromě písemného seznamu požadavků i slovní instrukce ohledně věku, informuje čtvrteční MF DNES.

Zkušenosti personalistů nepřímo dokládají statistiky úřadů práce. Lidi starší 45 let už tvoří rekordních čtyřicet procent všech nezaměstnaných. Ještě před deseti lety to byla sotva třetina.

"Z pohledu personalisty je diskriminace na trhu práce zcela viditelná a v nějaké formě se s ní setká mnoho uchazečů o zaměstnání," přiznává v MF DNES Luboš Rejchrt, prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Diskriminace kvůli věku je zákonem zakázaná a firmám by za ni mohl hrozit tvrdý postih od inspektorátu práce. Zaměstnavatelé mohou požadovat jen takové informace, které bezprostředně souvisejí s prací, mezi něž věk obecně nepatří. Diskriminace se podle MF DNES netýká jen méně kvalifikovaných uchazečů o práci, vyšší věk "nepřebije" ani dobrá znalost jazyků, odborné vzdělání či manažerská praxe.

Poměry na trhu práce vyostřují stále vysoká nezaměstnanost jako následek ekonomické krize i rychlé populační změny, kdy společnost stárne a zároveň se zvyšuje hranice pro odchod do důchodu, popisuje MF DNES.

Témata: zaměstnanci | firmy

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky