Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šmejdům můžete nově vypovědět smlouvu do 14 dnů

Šmejdům můžete nově vypovědět smlouvu do 14 dnů

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Šmejdi snad budou mít utrum. Nový občanský zákoník, který vstoupí v platnost už v lednu, totiž pořádně komplikuje život neseriózním společnostem z předváděcích akcí a z pouličního nebo podomního prodeje elektřiny a plynu.

Obchodní zástupci šmejdů často obtěžují a nutí zejména sociálně slabší adůvěřivé seniory k podpisu nevýhodné smlouvy.Své metody zhoršují lživými až výhružnými informacemi, například že současný dodavatel je v insolvenci a pokud spotřebitel nepodepíše okamžitě novou smlouvu, bude odpojen od dodávky energií.Nově bude mít spotřebitel možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní ode dnezahájení dodávek energií. K zahájení dodávky energií dochází až po uplynutízpravidla tří měsíců od uzavření smlouvy (výpovědní doby u původníhododavatele).„Spotřebitelé tedy nově získají i po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu možnost bez uvedení důvodů a jakékoliv sankce zrušit smlouvu a vrátit se k původnímu dodavateli," uvádí Tomáš Liškutín, právník specializující se na spotřebitelské právo.Další frekventovanou stížnosti spotřebitelů je zavádějící, nebo dokonce lživéinformování o ceně energií. Smlouvy totiž vedle dodávky energií zahrnují isouvisející služby. Cena energií může být sice o něco málo levnější, ale konečné platby za služby v podobě měsíčních paušálů jsou tak vysoké, že částka na faktuře spotřebitele může být ve finále až dvojnásobná.„Pokud spotřebitel nedá výslovný souhlas s poskytováním služeb po dobu lhůty pro odstoupení od smlouvy, nebude je podle nového občanského zákoníku povinen za tuto dobu platit," vysvětluje Liškutín.V boji proti nekalým a agresivním praktikám se brání i některé obce, kterézakazují na svém území pouliční nebo podomní prodej. Porušení takového zákazu může být postiženo jen pokutou, platnosti smlouvy uzavřené se spotřebitelem se to nijak nedotýká.„Změnu v tomto ohledu nepřináší ani nový občanský zákoník, a proto pro zrušení nevýhodné smlouvy na dodávku energií je i v těchto obcích nadále nutné formální odstoupení od smlouvy," uzavírá dopady nového občanskéhozákoníku Liškutín.Spotřebitelé by měli věnovat zvýšenou pozornost, zda uzavírají smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Smlouvu na dobu neurčitou lze totiž zpravidla vypovědět kdykoliv, jen je nutné počítat s výpovědní dobou.Naopak smlouvy na dobu určitou lze zpravidla vypovědět pouze v předstihu před uplynutím sjednané doby například roku, jinak se i bez dalšího souhlasuspotřebitele automaticky prodlouží o další rok. 

Témata:  Předváděcí akce (tzv. šmejdi)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.