Cena elektřiny klesá, po ČEZ zlevňuje i PRE. Kolik ušetříte?

Od prvního prosince letošního roku dojde k razantnímu snížení cen elektřiny, kterou na trh dodává Pražská energetika (PRE). Lidé by měli ušetřit až pětinu ze svých nákladů. PRE se k tomu rozhodla kvůli poklesu ceny elektřiny na trhu. Ke stejnému kroku už nedávno přistoupil také ĆEZ.

660

V jednotlivých tarifech od PRE se snížení ceny silové elektřiny různí. „Například v nejužívanějším Klasik 24 je zlevnění za kilowatthodinu silové elektřiny oproti ceně letošního roku téměř 15 procent," upozornil Pavel Elis, předseda představenstva a generální ředitel PRE. „Pomineme-li víkendovou sazbu se slevou 19 procent, tak k nejvyššímu snížení ceny silové elektřiny dochází u tarifu Kombi 16, který využívají domácnosti pro topení a ohřev vody. Tam dosahuje sleva 18 procent oproti letošku," dodal.

Kolik vlastně ušetříme?

Běžná domácnost žijící v pražském bytě tak ušetří v celkové platbě za elektřinu více než 1500 korun za rok. Tam, kde elektřinu využívají pro ohřev vody a vytápění jsou úspory vyšší (u rodinného domku asi 7000,- Kč) a nejvíce ušetří ti, kteří využívají ekologický způsob vytápění tepelným čerpadlem – téměř 9 tisíc korun.

Obdobných úspor dosáhnou i podnikatelé, kde se podle výše spotřebované elektřiny pohybují úspory přibližně od 3 a půl tisíce korun za kancelář až třeba po téměř 22 tisíc korun například v případě malé pekárny se spotřebou 50 megawatthodin elektřiny za rok. Předpokladem těchto úspor je očekávané snížení ceny za distribuci elektřiny, které oznámí Energetický regulační úřad na konci měsíce listopadu.

Zákazníkům bude cenově výhodnější měsíc prosinec již zohledněn ve faktuře za roční vyúčtování roku 2013. „Dokážeme spočítat výhodnější cenu velmi přesně výpočtem podle znalosti odběrného místa, respektive charakteru spotřeby," vysvětlil Alexander Sloboda člen představenstva a obchodní ředitel PRE. Není tedy nutné nahlašovat přesný stav elektroměru k 30. 11. 2013, snížení ceny od 1. 12. bude automaticky promítnuto do faktury za elektřinu.

Zákazníkům, kteří využili nabídky PRE „Podzim 2013" a podepsali dodatky ke smlouvám, bude nová nižší cena za silovou elektřinu také snížena.

Témata: energetika

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky