Pozor! Česko čeká od srpna 5 velkých změn! Co zdraží a na co se připravit?

První srpen je po Novém roku jedním z nejoblíbenějších dnů obchodníků i politiků, aby k němu načasovali důležité změny. A letos tomu není jinak. Vybrali jme pro vás 5 věcí, které od 1. srpna 2013 mohou ovlivnit vaše životy.

Někteří zajásají, jiní se budou mračit. Letošní srpen totiž přinese řadu změn, které ovlivní životy mnoha Čechů. Některým se zvýší plat, řada dalších ovšem zjistí, že věci, které stály řadu let stejně, najednou zdražily. Podívejte se na výběr změn.

1. Dražší dopisy a poštovní služby

Od začátku srpna si budou muset hlouběji do peněženek sáhnout lidé, kteří využívají služeb České pošty. Ta totiž zdražuje většinu svých služeb. Například za obyčejný dopis lidé zaplatí o tři koruny více, u dopisu do 50 gramů tak namísto deseti zaplatíme třináct korun. Podobné zdražení ale čeká i třeba doporučené dopisy, cenná psaní či poštovní poukázky. Doporučené dopisy zdraží o 3 koruny, cenná psaní o 2 a za poštovní poukázku typu A lidé nově zaplatí o 4 koruny více. Pravidelní zákazníci však budou mít možnost ušetřit pořízením nové zákaznické karty České pošty, která by měla být bezplatná.

2. Zvýšení minimální mzdy

Prvním srpnovým dnem též bude zvýšena minimální mzda. Nedávno o tom rozhodla vláda Jiřího Rusnoka. Nově by tak měla vzrůst z 8 tisíc na 8500 korun, což přepočteno na základní hodinovou sazbu představuje nárůst z 48,10 korun na 50,60 Kč. Minimální mzda se tak změní po šesti letech a polepší si lidé s těmi úplně nejmenšími příjmy. Novinka však bude mít dopady, které neocení především studenti starší 26 let a nezaměstnaní neevidovaní na úřadu práce. Na minimální mzdu se totiž vážou i odvody zdravotního pojištění a tyto skupiny si tak měsíčně připlatí téměř 70 korun.

3. Řetězení pracovních smluv

Nově totiž bude možné některým zaměstnancům opakovaně dávat smlouvy na dobu určitou, což šlo jen velmi omezeně. Dosud totiž mohl zaměstnavatel dát zaměstnanci smlouvu na dobu určitou nejdéle na dobu tří let. Navíc ji mohl maximálně dvakrát prodloužit a pak už se musel rozhodnout, zda pracovníka zaměstná "na dobu neurčitou" nebo se s ním navždy rozloučí. Firmám podnikajícím v některých oblastech, jako jsou stavebnictví, zemědělství či kultura, novinka umožní řetězit smlouvy na dobu určitou opakovaně a prakticky bez časových omezení. Podmínkou bude pouze to, že se na tom zaměstnavatel domluví s odbory. Pokud společnost odbory nemá, bude stačit upravit podmínky ve vnitřním předpisu zaměstnavatele. Důvodem je to, že současné právo komplikovalo najímání zejména sezónních pracovníků

4. Léčba konopím

Už od čtvrtka také začne účinkovat vyhláška, která v Česku umožní léčbu konopím. Ta počítá s tím, že by lékaři mohli dospělým pacientům předepsat až 30 gramů tohoto léčiva měsíčně. Zatím však není dořešeno, která firma bude marihuanu do lékáren dodávat. Od 1. srpna však mohou takové společnosti zažádat o licenci a pacienti by si tak do lékárny pro svůj "zelený lék" mohli začít chodit ještě letos. Už teď je ale jasné, že nepůjde o levnou záležitost. Marihuanu totiž nebudou hradit pojišťovny, a tak by mohla taková léčba pacienty stát i několik tisíc korun měsíčně.

5. Nové přírodní rezervace

Od srpna také v Česku vznikne hned několik nových přírodních rezervací. Lidé tak budou muset v těchto oblastech dodržovat přísnější pravidla chování, jelikož se na ně bude vztahovat ochrana. Mohou být ale zajímavými náměty na výlet. Novými přírodními rezervacemi budou Rešovské vodopády v Moravskoslezském kraji, Stará a Nová řeka v Jihočeském kraji a Žofinka v Jihočeském kraji.

Témata: Česko

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky