Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nespravedlnost: Praha má levnější plyn než Morava

Platíte každoročně nehorázné faktury za plyn a utěšujete se tím, že v tom nejste sami? Co když to ale není pravda. Plyn sice platí celá republika, ale ceny se liší. Ostravák proto zaplatí za plyn o tisíce více než Pražák, i když průměrně vydělává téměř o třetinu méně.

Ceny plynu napříč republikou se liší. A to navzdory snaze každého dodavatele plynu přesvědčit nás, že nám plyn dodává za nejnižší možnou cenu. Stačí ale porovnat ceny v jednotlivých oblastech a je jasno. Nejlevnější plyn mají v jižních Čechách a v Praze, nejdražší pak na severní Moravě. Jak je to možné?

Celá republika je rozdělena celkem do 8 distribučních oblastí, které přibližně odpovídají krajům. V každé z těchto oblastí je jeden dominantní dodavatel a je nepsaným pravidlem, že dominant určuje ceny plynu pro danou oblast.

Cena plynu je tedy z velké části určována cenovou politikou dominantního dodavatele a tím, kolik chce na plynu lidově řečeno “trhnout”. Na Ostravsku a severní Moravě vládne společnost RWE, jejíž ceny patří tradičně mezi vyšší. V Praze naopak dominuje levnější Pražská plynárenská, která při stejné spotřebě nabídne plyn ročně téměř o 4 000 Kč levněji.

Distribuční oblast Dominantní dodavatel Cena plynu Jihočeská E.ON Standard 37 978 Kč Praha Pražská plynárenská 38 334 Kč Jihomoravská RWE Standard 40 930 Kč Severočeská RWE Standard 42 049 Kč Středočeská RWE Standard 42 049 Kč Západočeská RWE Standard 42 049 Kč Východočeská RWE Standard 42 486 Kč Severomoravská RWE Standard 42 232 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cena plynu je tedy z velké části určována cenovou politikou dominantního dodavatele a tím, kolik chce na plynu lidově řečeno “trhnout”. Na Ostravsku a severní Moravě vládne společnost RWE, jejíž ceny patří tradičně mezi vyšší. V Praze naopak dominuje levnější Pražská plynárenská, která při stejné spotřebě nabídne plyn ročně téměř o 4 000 Kč levněji.

  Dominantní dodavatel Cena plynu Průměrná měsíční mzda Praha Pražská plynárenská 38 334 Kč 32 621 Kč Ostrava RWE Standard 42 232 Kč 23 577 Kč

 * Cena plynu v příkladu byla spočítána pro průměrnou roční spotřebu 27 MWh. Výše měsíční mzdy: zdroj ČSÚ.

Část ceny určuje stát, za drahotu ale nemůže

Častou výmluvou drahých dodavatelů je svalovat vysoké ceny na stát. Ten je v tom ale tentokrát nevinně. Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti!

Část ceny plynu je sice tzv. regulovaná a skutečně ji stanovuje stát. Jedná se ale pouze o malou část ceny od 14 do 22 % z celkové ceny plynu. Zbytek ceny si pak určuje sám každý dodavatel podle toho, jak šikovně obchoduje a jaké zisky chce mít. Vysoká regulovaná složka tedy nemusí znamenat drahou cenu plynu pro zákazníka. Důkazem je situace v jižních Čechách, kde stát ovlivňuje celých 22 % ceny a přesto je cena dominanta (v tomto případě E.On) nejlevnější z celé republiky.

Neplaťte zbytečně a utečte od dominanta

Je jasné, že s cenami dominantního dodavatele nesvedete nic. Můžete ale odejít k levnějšímu. Svého dodavatele plynu si máte právo vybrat sami a to vám garantuje dokonce přímo zákon. Menší dodavatelé jsou obecně levnější než ti dominantní, takže změnou, která je bezplatná, naprostá většina klientů ušetří.

Město Současná cena plynu Cena plynu po změně Roční úspora Ostrava 42 232 Kč (RWE) 36 727 Kč (E.On) 5 505 Kč     36 795 Kč (Lumen Energy) 5 437 Kč     37 226 Kč (Enra - ePlyn) 5 005 Kč

 * Cena plynu v příkladu byla spočítána pro průměrnou roční spotřebu 27 MWh.

Obyvatel Ostravy tak může ročně ušetřit i 5 500 Kč a to pouze tím, že zdarma provede změnu dodavatele a přejde od RWE například k E.On, který je momentálně v kraji jedním z nejlevnějšíchm dodavatelůem. O něco málo nižší částku uspoří přechodem k menším dodavatelů, jako je například Lumen Energy nebo společnost Enra - ePlyn.

Témata:  zemní plyn

Aktuálně se děje

21. května 2024 9:31

Květen je ve znamení platby daně z nemovitosti. Co dělat, když si vás složenka nenajde?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se na jednu nemovitost podává jen jednou, a to v lednu. Daň je pak ve většině případů splatná do konce května. O výši daně se dozvíte skrze složenku, která vám může přijít jak do běžné schránky, nebo do té datové. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy