Šéfové zakročili: Konec flákání v pracovní době na internetu

Čas, který čeští zaměstnanci stráví na internetu pro zábavu a řešení soukromých záležitostí, se výrazně krátí, uvedl Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion. Vloni si Češi u firemních počítačů dopřáli denně pohodu a relaxaci celých 49 minut, v roce 2009 to bylo plných devadesát minut.

660
reklama

Důvod? Velké firmy velmi razantně monitorují zaměstnance. Doba, kterou v práci trávíme relaxací, se snižuje díky zdokonalujícímu se monitoringu. "Nástroje pro kontrolu zaměstnanců jsou dostupné i pro malé firmy s desítkami zaměstnanců či pro instituce mimo komerční sektor," uvedl Hnízdil.

Relaxovat v práci? Podle šéfa maximálně jako velká přestávka ve škole

Velké firmy se snaží monitoringem zefektivňovat práci svých zaměstnanců. "Každý v práci potřebuje nějaký čas na odreagování, například tím, že se podívá z pracovního počítače na soukromý e-mail. Denní akceptovatelná doba podle mě činí 20 minut," říká IT ředitel Jan Sváček ze společnosti PPL. Podle průzkumu právě trvání velké přestávky ve škole představuje průměrnou hranici, kterou jsou schopni akceptovat šéfové i v dalších firmách.

Jen se mrknu na facebook a jdu zase pracovat

Nejvíce času zaměstnanci tráví na facebooku, vloni to bylo 11 minut denně. Na dalším místě je telefonování přes Skype a on-line nakupování.

"Od roku 2009 se toho změnilo hodně. Tehdy trávili zaměstnanci ve firmách v průměru devadesát minut ze své denní pracovní doby hraním her či stahováním multimédií," doplnil Hnízdil.

Již čtvrtým rokem se zkrátila doba, kterou zaměstnanci tráví na firemních počítačích soukromými činnostmi. "Vloni se zkrátila doba zneužívání pracovního času o čtyři procenta na 49 minut denně na jednoho zaměstnance, což je ve srovnání s předchozím rokem o dvě minuty méně," shrnuje Hnízdil.

Odskočím si a mrknu na net přes mobil

Nejnovějším trendem pro zahálení zaměstnanců jsou "chytré telefony" s přístupem k internetu. Možnosti těchto zařízení jsou téměř srovnatelné s klasickými počítači, proto jsou stále častěji využívány k volnočasovým aktivitám.

Právě chytré telefony se během krátké doby stanou hlavní technologií, kterou zaměstnanci využijí k zábavě nebo i úniku citlivých informací. "Na mobilním telefonu dnes můžete v podstatě neomezeně, ve srovnání s počítačem jen za cenu jistého omezení uživatelského pohodlí, přistupovat k sociálním sítím, sledovat soukromou poštu i hrát hry," uzavřel Hnízdil. Monitoring mobilních zařízení se s jejich rostoucím využíváním ve firemní praxi brzy stane aktuálním tématem i pro zaměstnavatele.

Témata: zaměstnanci | firmy
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky