Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odborář: Zvýšení minimální mzdy bude populistickou předvolební kampaní

Odborář: Zvýšení minimální mzdy bude populistickou předvolební kampaní

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek byl hostem Interview ČT24. Co si myslí o možném zvyšování minimální mzdy? Podle Dufka jde o čistě populistický krok, při kterém budou vládní strany doufat v zisk hlasů při následujících volbách do Poslanecké sněmovny.

„Myslím, že před volbami, aby byla populistická, minimální mzdu zvýší," uvedl narovinu Dufek k jednání vlády Petra Nečase. Reagoval tak na odložení projednávání zvýšení minimální mzdy. Jestliže však ke zvýšení nedojde, práce bude ještě více devalvována nedostatečným ohodnocením.

Ačkoli si Dufek myslí, že vláda již nemá legitimitu, odbory se snažily s vládou jednat a navrhovali prorůstová opatření na místo soustavného šetření, vláda je ignorovala. Podobná slova o vládním naslouchání jsme ostatně mnohokrát mohli slyšet od sociálních demokratů. Až teď je naděje, že dojde ke zvýšení minimální mzdy.

Témata:  minimální mzda

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Daří se vládě ozdravovat veřejné finance? Detailní pohled na čísla

Hospodaření státního rozpočtu – tedy to, za které odpovídá vláda – bylo letos v prvním pololetí nejlepší od roku 2019. Pololetní schodek vládního hospodaření je totiž nominálně nižší než v letech 2020 až 2023, necelých 180 miliard korun. Přesto veřejný dluh narůstá za vlády premiéra Petra Fialy zhruba stejně rychle jako za covidu. I když mezitím stouply daně a odvody, nejen v rámci konsolidačního balíčku. Jak to jde dohromady? A plní současná vláda svůj předvolební slib konsolidace veřejných financí?