Ukradli vám občanku? Vaše hloupost, vzkazuje Kalousek. Plaťte!

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) schvaluje návrh novely zákona, který v minulém týdnu podpořila vláda, který zvýší poplatky za nepovinné změny v občanském průkaze. „Pokud vám někdo občanku ukradne nebo jste ji sám ztratil, tak mi poplatek dvě stě korun připadá správný, uvedl to v pořadu Partie.

reklama

Nerozumím tomu, proč by se v takových případech měli na občanský průkaz skládat všichni ostatní," uvedl ministr financí s tím, že si uvědomuje symbolické dopady takového návrhu.

„Když se někomu nelíbí vlastní fotka na občance, tak ať si ji změní, ale za poplatek, který pokryje větší část nákladů", doplnil ministr.

Premiér Petr Nečas (ODS) po jednání kabinetu minulý týden novinářům řekl, že zvýšení odráží vyšší náklady na zpracování žádostí i výrobu nových dokumentů. Ministerstvo vnitra navrhovalo vyšší platby také kvůli účelovým rušením trvalého pobytu v případech, kdy se lidé potýkají s exekucí.

Zrušení trvalého bydliště by v případě, že novelu schválí i Parlament, mělo nově stát 300 korun a ukončení pobytu na území ČR 150 Kč. Zvýšení poplatku ze 100 na 200 korun se týká vydání občanského průkazu jak při ztrátě, tak při odcizení nebo zničení. Peníze by byly příjmem obcí.

Zvýšení poplatků podle premiéra odpovídá vývoji cen. "Když někdo svou neopatrností přijde o občanku, tak její výroba něco stojí," dodal.

Úřady řeší na 40.000 zrušení trvalého pobytu ročně. Problémem je prý také vzrůstající počet účelových rušení adresy - lidé se jimi údajně snaží vyhnout zásahu exekutora, který má oprávnění zabavovat věci právě v místě trvalého bydliště.

Novela, jejíž platnost vnitro navrhuje od příštího roku, zavádí také poplatek 200 korun za nový občanský průkaz vydaný z osobních důvodů nebo kvůli zápisu titulu a vědecké hodnosti. V roce 2009 byl tento poplatek zrušen, protože se nepočítalo se zapisováním titulu do průkazu. Možnost záznamu se později vrátila, tentokrát ale bez poplatku. Zapsání titulu je nepovinný údaj, a proto je změna zpoplatněn, jakož i výměna fotografie.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky