ÚOOÚ: U sKaret ministerstvo neoprávněně nakládá s osobními údaji

V souvislosti s projektem takzvaných sKaret jsou neoprávněně předávány osobní i citlivé informace soukromému subjektu, tedy České spořitelně. Ve středu to řekl ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec.

660
reklama

Kvůli neoprávněnému nakládání s osobními a citlivými údaji hrozí ministerstvu práce a sociálních věcí pokuta až 10 milionů korun. Napravit situaci musí také podle rozhodnutí ÚOOÚ napravit do 30. června tohoto roku, jinak by mohly následovat další sankce.

Podle Němce má ministerstvo prakticky dvě možnosti, jak se se situací vypořádat. "Buď tento systém zastaví a vrátí se k něčemu, co by šlo nazvat jako původní stav, anebo přijdou do parlamentu s návrhem zákona, kde poslanci odsouhlasí ten objem údajů, který v této souvislosti je potřeba předávat soukromému subjektu. To znamená, kdy poslanci posoudí účel a nezbytnost takového kroku," řekl.

A Němec představil i výsledky dalších zkoumání jeho úřadu. ÚOOÚ se například nelíbí, že České počta monitoruje doručovatelky GSM metodou, která podle něj odporuje zákonu na ochranu osobních údajů i zákoníku práce.

Úřad také provedl kontrolu na Vrchním státním zastupitelství v souvislosti s únikem záznamu z kamerového systému v únoru 2012. Jde o případ bývalého vrchního státní zástupce Vlastimila Rampuly, který zveřejnil video z bezpečnostních kamer, na němž se měl jeho nástupce ve funkci Stanislav Mečl pohybovat v budově doprovodu neznámých lidí a ty pustil do jedné z kanceláří. Později se ukázalo, že šlo o oficiální policejní akci.

"Úřad konstatoval nezabezpečenost systému, tak jak by ochrana osobních údajů vyžadovala, v této souvislosti nařídil nápravná opatření, což už se stalo. V tuto chvíli se vede přestupkové řízení vůči konkrétní osobě za vyzrazení některých údajů," dodal Němec.

Témata: sociální karta

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky