Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČOI rozdala benzinkám pokuty! Za více než 23 milionů Kč

ČOI rozdala benzinkám pokuty! Za více než 23 milionů Kč

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila v minulém roce provozovatelům čerpacích stanic za nekvalitní pohonné hmoty 80 pokut v celkové výši 23 159 000 korun. Vyplývá to z celoroční zprávy, kterou ČOI ve čtvrtek zveřejnila na svých internetových stránkách.

Za porušení jiných zákonů inspektoři při kontrolách čerpacích stanic navíc uložili dalších 13 pokut v celkové výši 105 tisíc korun. Vydáno také bylo 21 zákazů prodeje na celkem 73 280 litrů pohonných hmot, jejichž hodnota činila přibližně 2,6 milionu korun.

V průběhu roku 2012 inspekce odebrala a zkontrolovala historicky nejvyšší počet vzorků pohonných hmot, a to 3 172, z nichž nevyhovělo jakostním požadavkům celkem 98 odebraných vzorků. Celkově se tak situace oproti minulým letům mírně zlepšila. Tomu odpovídá i poměr zjištění nejakostních vzorků, který byl po porovnání se všemi lety od 2. pololetí roku 2001 nejnižší, a to 3,1 procenta, což je například o 1,3 procentního bodu méně než v roce 2011.

"Ke snížení poměru nejakostních vzorků došlo téměř u všech motorových paliv. Přesto se i nadále objevují závažné odchylky jednotlivých vzorků paliv od příslušné normy, které nasvědčují tomu, že jsou do pohonných hmot přidávány složky, ovlivňující negativně jejich kvalitu. V těchto případech pak dochází kromě poškození oprávněných zájmů spotřebitelů také k poškození životního prostředí a daňovým únikům," konstatují ve zprávě inspektoři ČOI.

S hledáním prodejců nekvalitní benzínu inspekci pomáhali i sami řidiči. Pro podezření, že byla u čerpací stanice prodána nejakostní pohonná hmota, podalo v minulém roce na inspektoráty České obchodní inspekce podnět ke kontrole celkem 687 spotřebitelů. Při následných odběrech přitom prokázaly rozbory porušení jakosti u 37 vzorků, tedy v případě 5 procent podání.

Na nejvyšší počet nevyhovujících vzorků přitom inspekce narazila v dubnu a červnu, naopak nejméně zjištění bylo v červenci a říjnu.

V případě automobilového benzínu byl nejčastěji zjišťovanými parametrem, který neodpovídal technických normám, takzvaný konec destilace. Z 1 296 odebraných nebyl dodržen u 12 vzorků (0,9 procenta). Oktanové číslo pak bylo nižší u 5 vzorků benzinů (0,4 procenta) a čtyři vzorky (0,3 procenta) pak nesplnily jiné jakostní ukazatele: předestilovaný objem při 100 °C, obsah ethanolu, kyslíku a tlak par. U ostatních kontrolovaných parametrů byly zjištěné odchylky v obsahu draslíku u 3 vzorků, jakostní požadavky na hustotu a obsah síry nesplnil 1 vzorek benzinu.

Z celkového počtu 1 441 odebraných vzorků naft byl zase nejčastějším nevyhovujícím jakostním parametrem nižší bod vzplanutí u 30 vzorků (2,1 procenta). Dalších 9 vzorků naft (0,6 procenta), vykázalo závady v teplotě 95 procent předestilovaného objemu, která byla vyšší než limit stanovený technickou normou, dále v předestilovaném objemu při 350°C – 5 vzorků (0,3 procenta), a teplotě předestilovaného objemu při 340°C – 1 vzorek (0,1 procenta). Také bylo například zjištěno překročení obsahu síry v 11 případech (0,8 procenta) nebo nedodržená oxidační stabilita u 3 vzorků naft (0,2 procenta).

V letošním roce hodlá Česká obchodní inspekce odebrat nejméně 2650 vzorků motorových paliv, z toho 1000 vzorků benzinů, 1200 motorových naft, 150 vzorků LPG, 50 vzorků směsného paliva a 250 vzorků ostatních pohonných hmot.

Témata:  pohonné hmoty ČOI

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 19:37

Vrací se zimní počasí. Do Česka už proudí arktický vzduch, může i sněžit

Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.