Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vánoce přijdou českou rodinu až na 28 tisíc

Vánoce přijdou českou rodinu až na 28 tisíc

Foto: Pixmac

Pořídit vánoční dárky, připravit pohoštění i nutnou výzdobu stojí průměrnou českou rodinu 28 tisíc. Využít povánoční slevy a pořídit některé dárky až v sezónních výprodejích se podle ankety* GE Money Bank chystá 31 % Čechů. Celkově plánujeme ve slevách utratit 4150 korun na hlavu. Nejčastěji za oblečení, obuv a elektroniku. Hotovost budeme při nákupech využívat méně, poroste využívání on-line plateb za internetové nákupy, mobilních plateb a plateb kartou. Kreditkou zaplatí za nákupy v čase Vánoc každý sedmý. Ušetřit až 1000 Kč je možné platbami kreditní kartou MoneyCard Plus od GE Money Bank.

„Finanční výdaje průměrného Čecha dosáhnou kolem Vánoc až 14 tisíc korun. Stačí, když k avizované útratě za dárky ve výši asi sedmi tisíc připočteme dalších 2700 korun za ostatní výdaje na pohoštění či výzdobu a také plánované nákupy v povánočních výprodejích přesahující 4 tisíce," říká Pavel Zúbek, tiskový mluvčí GE Money Bank. „Celkově se chystají ve výprodejích utratit o devět set korun více muži než ženy. Lidé ve věku 45 – 59 let si na slevy odkládají částku ve výši dokonce šesti tisíc. Mladí do 30 i starší nad 60 let plánují na rozdíl od nich tyto výdaje omezit na 2700," doplňuje Pavel Zúbek.Hitem výprodejů je opět oblečení a obuv, elektronika je na vzestupuPolovina respondentů ankety GE Money Bank si plánuje v povánočních výprodejích koupit oblečení (mezi ženami dokonce 62 %) a čtvrtina obuv (u žen 30 %). Žádná zásadní změna oproti průzkumu banky z roku 2010**. Ovšem výrazně více budeme kupovat elektroniku – tu si letos ve slevách plánuje pořídit přesně polovina lidí, zatímco před dvěma lety to byla jen necelá třetina. Konkrétně půjde především o mobily, které zaznamenaly největší vzestup (o 8 %), dále pak o audio/video, počítače nebo bílé zboží.

Témata:  Vánoce

Související

Aktuálně se děje

20. března 2026 12:40

24. února 2026 12:49

Daně 2025 přehledně: Termíny, povinnosti a slevy, které můžete využít

Zima o sobě dává stále vědět, ale blížící se jaro přináší delší dny a teplejší počasí i nevyhnutelnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu. Kdo musí podat daňové přiznání, jaké jsou termíny a jak se dá na daních ušetřit? Stejně jako v minulých letech, i letos se termíny liší podle způsobu podání.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Válka v Íránu zdražila naftu v Česku nejvíc z celé EU

V České republice zdražila motorová nafta v reakci na válku v Perském zálivu nejvýrazněji ze všech zemí EU. Naopak na Slovensku skoro nejméně ze všech zemí EU výsledkem je tak naprosto mimořádný rozdíl v cenách nafty v Česku a na Slovensku, který aktuálně překročil 0,2 eura na litr, jak plyne z včera zveřejněných dat Evropské komise.