Šťastný: Z daňového balíčku se možná vyškrtne "solidární daň"

Je možné, že se podaří z daňového balíčku vyškrtnout sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad sto tisíc korun, tvrdí jeden z rebelujících poslanců ODS Boris Šťastný. Není to podle něj absolutní podmínka, druhou možností je omezit dobu platnosti této "solidární daně" na rok 2013.

660

"Já osobně mám problém se zavedením druhé sazby daně z příjmu a tím pádem zvyšováním daně z příjmu pro fyzické osoby. Proto předložím pozměňující návrh, který se pokusí tuto věc z daňového balíčku vypustit v alternativě, že by bylo možné omezit dobu platnosti takového opatření pouze na rok 2013, tedy do doby zrušení superhrubé mzdy. Až ta bude zrušena, žádná další sazba daně z příjmu nebude," vysvětlil Šťastný.

Daňový balíček čeká podle jeho slov několik pozměňujících návrhů, které prodiskutuje poslanecký klub ODS ještě v příštím týdnu, kdy se poslanci plánují sejít znovu, aby našli stanovisko ke každé navržené změně. "O pozměňovacích návrzích se bude debatovat vždy jednotlivě, faktem ale je, že celkovou proceduru upravuje zpravodaj," doplnil Šťastný.

Je přesvědčený, že z jeho strany je dohoda možná, protože alternativa omezení zavedení "solidární daně" na dobu jednoho roku se v tuto chvíli shoduje s návrhem premiéra Petra Nečase (ODS). "Čili v tomto ohledu je vidět, že kompromis možný je. Já věřím, že by se možná mohlo podařit zavedení této daně z balíčku vyčlenit, ale není to absolutní podmínkou, minimum bylo splněno," zakončil Šťastný.

"Představil jsem jeden pozměňovací návrh, což umožní otevření debaty tak, aby bylo možné ve třetím čtení hlasovat až po další rozpravě v klubu. Návrh je v tom duchu, o kterém mluvíme celou dobu, tedy nezvyšování sazeb DPH o jeden procentní bod, nezavádění milionářské dávky, netrestání aktivních seniorů a živnostníků s rodinami nemožností uplatnit odpočty na rodiny," uvedl Petr Tluchoř.

Ten počítá s tím, že všechny čtyři zmíněné návrhy budou podány jako jeden balíček změn. "Já si myslím, že náš návrh je výrazně kompromisní, v původním návrhu zůstává mnoho původních ustanovení a daňový balíček tedy může projít s námi navrhovanými změnami, díky čemuž může pokračovat i vláda," tvrdí poslanec Tluchoř s tím, že pevně věří v konečné nalezení shody.

Premiér Nečas čelí v současné době problémům uvnitř vlastní strany v souvislosti s hlasováním o takzvaném daňovém balíčku, který obsahuje mimo jiné i zvyšování spotřebních daní. Proti tomu se kromě opozice postavila i skupina poslanců ODS. Hlasování o daňových změnách, na kterém stojí i schvální rozpočtu na příští rok, je zároveň spojeno s hlasováním o důvěře vládě. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se nechal v úterý slyšet, že požádá poslaneckou sněmovnu o vrácení návrhu rozpočtu, aby jej mohl přepracovat v souladu s připravovanými změnami.

Témata: daně

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky