Ceny v obchodech bleskově rostou!

Růst spotřebitelských cen v průběhu minulého měsíce v České republice proti stejnému období loňského roku zrychlil o 3,4 procenta, ve srovnání se srpnem však v září ceny o 0,1 procenta klesly. Zlevnila kultura a rekreace, podražila naopak doprava, informoval v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

660

"Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo podobně jako v minulých letech hlavně snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,2 procenta v důsledku končící letní sezony," uvedl ředitel Odboru statistik cen ČSÚ Jiří Mrázek.

Celková inflace se stále pohybuje nad hranicí tří procent, ale podle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance za to mohou především dopady změn DPH, spotřebních daní a regulovaných cen. "Na konci letošního roku by měla inflace klesnout pod tři procenta. Odhad na příští rok je závislý na osudu sazeb DPH. V případě sjednocení na 17,5 procenta by inflační vliv byl prakticky nulový. Zvýšení na 15 a 21 procent by cenovou hladinu zvýšilo o 0,8 procenta," propočítal Marek.

V oddíle pošty a telekomunikace klesly podle ČSÚ během sledovaného období ceny mobilních telefonů a ceny telefonických a telefaxových služeb. Z potravin se snížily zejména ceny vajec a sýrů, jogurtů a másla.

Opačný vliv na celkovou hladinu spotřebitelských cen mělo zvýšení cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly meziměsíčně o 2,6 procenta. Průměrné měsíční ceny benzinu Natural 95 (38,23 koruny za litr) i motorové nafty (37,20 koruny za litr) dosáhly v září svého historického maxima.

Na zvyšování cenové úrovně působilo i zvýšení cen oděvů a obuvi. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly meziměsíčně hlavně ceny masa, z toho ceny vepřového masa o 4,1 procenta. Ceny mouky byly vyšší o tři procenta a ceny ovoce o 0,6 procenta. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách, ve školních družinách, v základních uměleckých školách a za výuku cizích jazyků. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny ve školních jídelnách a za ubytování v internátech.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 procenta, ceny služeb naopak o 0,7 procenta klesly.

Za meziročním zrychlením cenového růstu stál oddíl cen v dopravě, kde v září podražily pohonné hmoty o 9,6 procenta z 6,5 procenta v srpnu. Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen v září však měly i nadále ceny v segmentu bydlení, voda, energie, paliva a ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V bydlení byly vyšší ceny zemního plynu (+14 procent), elektřiny (+4,2 procenta), vodného (+12 procent), stočného (+10,5 procenta), ale také tepla a teplé vody o 8,6 procenta.

Čisté nájemné vzrostlo o 4,5 procenta, z toho regulované o 10,9 procenta a tržní o 1,6 procenta. Z potravin vzrostly ceny masa, z toho nejvíce vepřového a hovězího. Ceny vajec se meziročně zvýšily o 45,7 procenta. Výrazné zdražení zaznamenali spotřebitelé také u jogurtů, ovoce, zeleniny a kakaa.

Na snižování meziročního cenového růstu působily ceny v oddíle odívání a obuv. Pokles cen v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti ovlivnilo zejména snížení cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost, nástrojů a potřeb pro dům a zahradu. V oddíle pošty a telekomunikace se snížily ceny mobilních telefonů (-9,4 procenta).

Ceny zboží proti stejnému období loňského roku úhrnem vzrostly o 3,8 procenta a ceny služeb o tři procenta.

Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.

Témata: inflace

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky