Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek by měl daně řádně vybírat, ne je zvyšovat

Další navyšování DPH je zbytečné, stačí řádně vybírat daně, upozornil v úterý Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Zvýšení DPH, které se odrazilo také v ceně potravin, nepřineslo podle Svazu státnímu rozpočtu očekávaný efekt, naopak klesla spotřeba a Češi začali šetřit.

SOCR ČR zpochybňuje navyšování DPH (především snížené sazby), kterým se ministerstvo financí snažilo a snaží zvýšit tok peněz do státní kasy. "Časový odstup navíc ukázal, že varovné premisy se ukázaly jako pravdivé. V letošním roce tržby z prodeje potravin prakticky nerostou v nominálních hodnotách a reálně klesají," tvrdí prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka.Současná praxe podle Juračky umožňuje nepoctivým podnikatelům nejen obejít daňovou povinnost, ale vyhnout se současně i ostatním daním a platbám. "Tím snižují náklady a ceny jimi poskytovaných služeb mohou být pro konečného spotřebitele určitě nižší, než jaké mohou nabídnout poctiví podnikatelé," vysvětlil Juračka.Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR také upozorňuje na výsledky šetření Eurostatu, podle kterých jsou české potraviny páté nejlevnější v Evropské unii."Zákazníci si často myslí, že české potraviny jsou drahé a nekvalitní. Není to pravda a je naším cílem tento negativní obraz spojovaný s českými obchodníky změnit," uvedl Juračka. Podle jeho slov si musí český spotřebitel uvědomit, že nákup v sousedních zemích není zárukou levnějšího a kvalitnějšího zboží.Průměrná úroveň cen základních potravin v Rakousku a Německu přesahuje průměr EU, vyšší ceny než v ČR jsou podle šetření i na Slovensku. "Levnější nákup mohou Češi uskutečnit pouze v Polsku," zakončil prezident Juračka.Zvýšení DPH, "milionářská daň" nebo zvýšení daně z převodu nemovitosti budou tématem zářijové schůze Poslanecké sněmovny. Balíček daňových zákonů se sem vrátil ze Senátu, kde jej zamítli sociální demokraté.Z novely, kterou vypracovala vláda, vyplývá, že by daň z přidané hodnoty pro tři následující roky stoupla o jeden procentní bod na 15 a 21 procent a lidé z příjmu nad 100 tisíc korun by měsíčně odváděli novou sedmiprocentní daň. V souboru opatření je také omezení výdajových paušálů pro živnostníky, zrušení slevy na dani z příjmu u pracujících důchodců nebo konec stropů u odvodů na zdravotní pojištění. Balík daňových změn počítá i s omezením tzv. zelené nafty, zvýšením daně z převodu nemovitosti a srážkové daně. Návrh předložil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Témata:  Miroslav Kalousek daně

Související

Aktuálně se děje

28. srpna 2025 11:51

Chat Control EU: nový zákon může ohrozit soukromí občanů i americké firmy

Dánsko, momentálně předsedající Radě Evropské unie, chce do konce roku na úrovni EU prosadit takzvaný Chat Control čili „šmírovací zákon“. Má zamezit sdílení dětské pornografie, ve skutečnosti by ale hlavně mohl závažně a přelomově připravit občany EU o soukromí. Zavedl by totiž automatické skenování chatů a e-mailů. Vlastně by tak prolamoval listovní tajemství, jedno za základních práv a svobod přiznaných České republice Listinou základních práv a svobod. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Google, ilustrační fotografie

Komentář

Akcie Google trhají rekordy: soud potvrdil, že Chrome a Android zůstávají v rukou firmy

V roce 2023 započal ostře sledovaný soudní spor mezi Googlem a americkým ministerstvem spravedlnosti (DOJ), které požadovalo bezprecedentní opatření. Ve hře byl dokonce nucený prodej vlajkového prohlížeče Chrome, který je nenahraditelným pilířem online ekosystému. Pro Alphabet by to znamenalo zásah do obchodního modelu a reálné ohrožení dominantního postavení. Během 2. zářijového dne však přišel moment, který mnozí na Wall Street označují za přelomový.