Důchodová reforma: Kalousek říká jen půl pravdy, to špatné lidem tají

K vyvádění peněz ze státního průběžného systému penzí do soukromých fondů se rozhodne 50 až 60 procent lidí v Česku. V úterý to jako svůj odhad opřený o zahraniční zkušenosti a studii OECD uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

660

"Vyjdeme-li ze zkušeností zemí, kde existují dobrovolné systémy, pak lze očekávat 50 až 60procentní účast pojištěnců v druhém pilíři. Samozřejmě ne v tom prvním roce, bude tam určitý náběh," prohlásil Kalousek s tím, že sám ve svých 52 letech novinky příštího roku využije také.

Stát dá lidem od 1. ledna 2013 možnost, aby si povinný 28procentní odvod ze mzdy na sociální pojištění snížili o tři procentní body a přesměrovali je do soukromých penzijních fondů. Ty je budou moci zúročit jednou ze čtyř strategií s rostoucí mírou rizika. Podmínkou je, aby si pracující přidali k odvodu ještě další dvě procenta svého platu.

"Je to jeden další volební slib, který naplňujeme voličům," prohlásil Kalousek s tím, že TOP 09 si přála penzijní spoření ve fondech povinné. Od ledna 2013 se k němu budou moci rozhodnout všichni lidé v produktivním věku, po polovině roku zůstane možnost otevřená jen pro zájemce do 35 let věku. Pokud se zájemci jednou rozhodnou do druhého pilíře vstoupit, nemůžou z něj odejít.

V Česku budou od příštího roku existovat fakticky dva dobrovolné systémy zajištění na penzi u soukromých fondů. Kromě novinky ve formě penzijního spoření a vyvedení části prostředků určených pro stát zůstane lidem také mírně upravená možnost penzijního připojištění se státním příspěvkem, třetí pilíř.

Jestli se lidem vyplatí vložit tisícikorunu měsíčně do druhého nebo do třetího pilíře, ministr financí na dotaz Mediafaxu nepřiblížil. "Bude záležet na investiční strategii, kterou si zvolíte. Pouze druhý pilíř vám ale umožní snížit si odvod státu," zmínil ministr. Nedodal ale, že si tím zájemce zároveň do budoucna sníží důchod, který mu bude stát vyplácet.

Na tiskové konferenci vystoupil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Máme čtyři měsíce před spuštěním jedné ze základních částí důchodové reformy," připomněl a připojil další výhody druhého pilíře. Mezi ně patří například to, že prostředky nashromážděné ve fondech je možné dědit – státní penzi nikoli.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky