Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vládní škrty dohnaly školy do kouta. Zaplatí to rodiče

Vládní škrty dohnaly školy do kouta. Zaplatí to rodiče

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Doba hájení nového ministra školství Fialy (nestr.) skončila. Tedy alespoň pro stínového ministra tohoto resortu Marcela Chládka (ČSSD). V poslední době se na něj valí senátorova kritika a rady. Zatím poslední je apel na zvýšení rozpočtu pro pomůcky.

Podle Chládka vláda školám sebrala celých 80 procent finančních prostředků na učebnice a další pomůcky. Některé školy tak nejsou schopny splnit podmínky dané literou zákona a zajistit pomůcky a učebnice pro prvňáčky. „Například základní škola v Novém Strašecí měla v roce 2006 od státu na pomůcky a učebnice 1 178 930 Kč. V roce 2009 to bylo 625 069 Kč a v roce 2011 již jen 494 560 Kč. Pro letošní rok pak neuvěřitelných 264 795 Kč,“ uvádí Chládek.V praxi tak dochází ke zdražování povinné školní docházky pro rodiče, což rozhodně nenapovídá tomu, že je české základní a střední školství bezplatné. Rodiče již několik let musí školám financovat nákup pomůcek pro výtvarné činnosti, atlasy atd. Některé školy tak sáhli k zakládání rodičovských sdružení, kdy vstup do nich je zpoplatněn. Vybrané peníze pak jdou na financování aktivit školy nebo nákup učebnic. Žák, jehož rodiče nevstoupili do tohoto sdružení, se pak nemusí dostat na určité školní akce v zahraničí apod. Jednou z takových škol, která sáhla k tomuto řešení, je nymburské gymnázium, které vede předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Témata:  školství

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.