Češi věří v byznys více než státy EU

Zatímco lidé v ČR projevili důvěru v byznys a nevládní organizace ve své zemi – firmám důvěřují z 54 procent a nevládním organizacím z 57 procent, v EU a ve světě je situace horší. Vyplývá to z průzkumu firmy AMI Communications, o kterém společnost informovala v úterý.

"V České republice věří firmám 54 procent obyvatel, což je vysoko nad evropským průměrem. V EU projevilo důvěru byznysu pouze 45 procent respondentů oproti loňským 53 procentům, což je výrazný propad," uvedl Milan Hejl, managing partner AMI Communications.

Důvěra v byznys poklesla celkově i ve světě. Zatímco ještě v roce 2009 firmám věřilo 62 procent lidí, letos už to bylo jen 53 procent. "Lidé volají po změnách. Od podnikatelů očekávají kompetentnost, společensky odpovědný přístup a transparentní jednání," shrnul Hejl.

Mezi nejvíce důvěryhodné průmyslové oblasti patří technologie, automobilový a potravinářský průmysl. Tak je tomu tedy alespoň ve světě a v EU. V tuzemsku je pořadí následující: automobilový průmysl (78 %), technologie (58 %) a pivovarnictví a lihovarnictví (62 %). Slovenská republika se s ČR shoduje s výjimkou třetí příčky, na níž se umístil spotřební průmysl. Obecně nejméně důvěryhodnými oblastmi jsou finanční služby a banky.

"Ještě v roce 2007 bankám věřilo více než 60 procent respondentů. V souvislosti s hospodářskou krizí však došlo v minulých letech k výraznému snížení jejich důvěryhodnosti až k 30 procentům. Letos jim však prokázala důvěru téměř polovina lidí, což lze považovat za úspěch," komentoval situaci Hejl.

Témata: firmy

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky