Šéf strany ostudně lže! Žádná dohoda o vládě není

Umírněná levice popírá zprávu o dohodě na řecké vládě. Informuje o tom v neděli agentura AFP.

660

Zprávu rozšířil vůdce krajně levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras.

"Je to ostudná lež, kterou vypustil Tsipras," píše se v prohlášení Demokratické levice.

Tsipras v neděli krátce po rozhovoru u prezidenta Karolose Papuliase prohlásil: "Trojice stran uzavřela rámcovou dohodu na vládě, která bude dva roky řídit Řecko." Potom upřesnil, že koalici vytvoří trojice proevropských stran. Za ty jsou v Řecku považovány konzervativní Nová demokracie, socialistické hnutí PASOK a Demokratická levice.

Tyto tři strany chtějí spolupracovat s Evropskou unií i Mezinárodním měnovým fondem a jejich cílem je udržet Řecko v eurozóně. Tsipras a jeho SYRIZA však úsporná opatření, které si vynutila Evropská unie a měnový fond, odmítá a označuje je za "barbarství".

Prezident Papulias v neděli vede rozhovory s představiteli stran, které se ve volbách 6. května dostaly do parlamentu. Jsou posledním pokusem o sestavení vlády. Pokud by selhaly, musel by Papulias vyhlásit nové volby. Patrně by se uskutečnily v červnu.

Situace po řeckých volbách vyvolává obavy, že země nebude plnit podmínky půjček a bude nucena opustit klub zemí, kde se platí eurem.

Řecko jako první stát Evropské unie nedokázalo splácet dluhy a muselo požádat členy eurozóny a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Celkem má přislíbeno 240 miliard eur (šest bilionů korun).

Řecký státní dluh dosáhl 165 procent HDP. Přes rozpočtové škrty narůstá.

Témata: řecko

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky