Jsme zadluženi z 90 procent! Dodržujme reformy a snižme to, nabádá Rehn

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn varoval před financováním balíčků na podporu růstu v jednotlivých zemích novým dluhem a vyzval vlády, aby se držely strukturálních reforem a snižování fiskálních deficitů v době ekonomické krize. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

660

"Nemůžeme vyřešit tuto krizi tím, že budeme hromadit nový dluh na vrchol starého dluhu, který již poškozuje naše ekonomické vyhlídky na růst," uvedl Rehn na konferenci v hlavním městě Estonska Tallinnu.

Podle něj je v první řadě důležité zůstat v kurzu fiskální konsolidace, protože "trpíme velmi vysokou úrovní veřejného dluhu, který se v Evropě zvýšil v průměru z 60 procent na 90 procent".

Německo v pondělí důrazně odmítlo jednat o změnách nedávno uzavřeného paktu rozpočtové disciplíny v eurozóně a podporovat ekonomický růst vytvářením nových dluhů, jak navrhuje socialista Francoise Hollande, který byl v neděli zvolen prezidentem Francie.

"My v Německu jsou toho názoru, a já osobně, že fiskální pakt se nebude opět projednávat," řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která připomněla, že 25 z 27 členských států EU už podepsalo po "velkých tahanicích" dohodu o přísné rozpočtové kázni v březnu, přičemž výjimku tvořila jen Británie a Česká republika.

V podobném duchu jako Merkelová se vyjádřil v týdnu i šéf Evropské komise José Manuel Barroso a také prezident německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann.

Rehn nicméně kvitoval bankovní balíček Španělska na záchranu sektoru, který byl schválen v pátek. "Naše hodnocení je, že jde o velmi přesvědčivý akční plán s cílem zajistit, aby Španělsko mělo pružný a životaschopný bankovní sektor, což je nutná, nikoli postačující, ale nutná podmínka pro návrat na cestu udržitelného růstu," dodal Rehn.

Témata: EU

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky