Nekecejte nám do toho a spořte!

Namyšlené proreformní trio, které má pocit, že „sežralo“ všechnu moudrost světa proti běžným občanům, kteří nevědí, co jim nový druhý pilíř přinese, a předsedovi KDU-ČSL, jenž pořad využil k prezentaci stranického programu. To byli hosté pořadu Máte slovo s M. Jílkovou na ČT1.

660
reklama

V proreformním triu zasedli Jiří Rusnok, předseda Asociace penzijních fondů, Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE, Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09. V opačném táboře byli Nikola Šimandlová, vysokoškolačka, Jan Čižinský, středoškolský učitel a Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Během pořadu jsme se od „expertů“ z řad ekonomů a poslankyně jako diváci dozvěděli, že demografická křivka nutí k této důchodové reformě. Na návrh Pavla Bělobrádka posílit podporu rodinám s dětmi a motivovat tak lidi k vychování více dětí, nikdo neodpověděl a začal opět arogantně vychvalovat reformu.

Nejvíce vynikal Miroslav Ševčík, který sám sebe evidentně považuje za nejchytřejšího ekonoma v zemi. Konkurovat by mu mohl snad jen Václav Klaus. Děkan VŠE totiž nařkl vládu z „blbé“ prezentace reformy, ale zároveň zástupcům z řad občanů naznačil, že tomu nerozumějí, tak ať se do toho nepletou a drží krok. Myslí si totiž, že přesto, že reforma není dokonalá a měla by se ještě přitvrdit, tak je lepší, než nic.

Výtkám, že nikdo nemůžeme vědět, co se stane za deset a více let, opět nevěnovala proreformní strana pozornost a opakovala zaříkadla, že máme být rádi za to, co vytvořili. Vždyť přeci nejsme Maďarsko, abychom si zvolili jednu stranu natolik, aby mohla sestavit jednobarevnou vládu a znárodnit fondy k pokrytí dluhů.

Troufám si ale tvrdit, že pokud bude současná politika vlády pokračovat, jednobarevná většinová vláda bude přicházet minimálně v úvahu. A pravicová rozhodně nebude. Jestli mělo dnešní vystoupení paní poslankyně a s ní spřízněných ekonomů pomoci s osvětou veřejnosti, pak rozhodně neuspělo. Takovou aroganci a neúctu k opačnému názoru jsem již dlouho neviděla.

Témata: ekonomika
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky