Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína pohrozila Spojeným státům odvetou za nová cla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čína bude muset přistoupit k odvetným opatřením, pokud budou Spojené státy trvat na uvalení dalších cel na čínské zboží. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo obchodu. Dodalo, že Peking sice nestojí o obchodní válku, ale nemá z ní strach.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů (sedm bilionů Kč). Pohrozil, že clo se může dál zvyšovat, pokud nebude dosaženo pokroku v obchodních rozhovorech s Čínou.

"Pokud Amerika zavede tato cla, pak bude muset Čína učinit potřebná protiopatření, aby ochránila klíčové zájmy země," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Dodala, že Peking nehodlá akceptovat žádné "zastrašování nebo vydírání". Podle analytiků by čínská odveta mohla zahrnovat nová cla, embargo na vývoz vzácných kovů či sankce vůči americkým podnikům působícím v Číně.

Čínský ministr zahraničí Wang I označil nová cla za špatný způsob řešení vzájemných obchodních konfliktů. "Dodatečná cla rozhodně nejsou konstruktivním způsobem, jak řešit ekonomické a obchodní třenice," prohlásil.

Ratingová agentura Moody's varovala, že nová cla budou mít negativní vliv na světovou ekonomiku v době, kdy již hospodářský růst ve Spojených státech, Číně i eurozóně oslabuje. Oznámení nových cel vedlo k výraznému poklesu na akciových trzích po celém světě. Podle odborníků by nová cla mohla přimět americkou centrální banku (Fed), aby podpořila ekonomiku USA dalším snížením úrokových sazeb.

Američtí maloobchodníci předpovídají, že nová cla povedou k růstu cen a budou mít negativní vliv na zaměstnanost v USA. "Toto nové desetiprocentní clo je přímým úderem na spotřební zboží a rodinné rozpočty," uvedla americká maloobchodní asociace RILA, podle které cla zvýší ceny zboží každodenní potřeby, jako jsou například oděvy či elektronika. "Prezident Trump využívá americké rodiny jako rukojmí ve své obchodní válce," prohlásil šéf americké asociace distributorů a prodejců obuvi Matt Priest.

Washington viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Spojené státy již dříve zavedly cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 250 miliard dolarů (5,8 bilionu Kč). Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA v roční hodnotě 110 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč).

Ve středu skončily dvoudenní rozhovory obchodních představitelů USA a Číny v Šanghaji. Další kolo jednání by se mělo konat začátkem září ve Washingtonu.

Témata:  Čína USA Donald Trump clo

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.