Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České firmy čeká propouštění. Stát naopak chce nabírat

Agentura Manpower v úterý zveřejnila Index trhu práce za druhé čtvrtletí roku 2012. Čistý index trhu práce ČR pro předchozí čtvrtletí měl hodnotu -4 procenta, v tomto čtvrtletí se změnil na -3 procenta a každou desátou firmu čeká propouštění, uvedla ředitelka Manpoweru Jaroslava Rezlerová.

Situace na trhu práce v České republice se nelepší. V druhém čtvrtletí bude zřejmě propouštět devět procent firem. Vyplývá to z tzv. Indexu trhu práce pro druhý kvartál letošního roku od agentury Manpower. Z něj vyplývá, že jen šest procent zaměstnavatelů v Česku očekává nárůst počtu pracovních sil. Valná většina pak neočekává žádnou změnu.Zaměstnavatelé v zemědělství i přes blížící se začátek jarních prací počítají se snižováním počtu pracovníků. Naopak nabírat by mohly automobilky, technologická centra i státní správa. Propouštět by se přitom mělo nejvíce v Čechách.„Jarní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování. V letošním druhém čtvrtletí jsou tyto tři sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech," řekla generální ředitelka Manpoweru Jaroslava Rezlerová.Co se týče rozdělení podle odvětví, nejslabší náborové plány hlásí zemědělství, rybolov a lesnictví. V porovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku se index propadl o 35 procentních bodů, v meziročním srovnání je pak o pět procentních bodů slabší.Slabé náborové aktivity pak hlásí i zaměstnavatelé ve zpracovatelském průmyslu (-9 %), finance, pojištění nemovitosti a další služby podnikům (-6 %).„I přes celkový negativní výhled evidujeme stále celou řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance, jako například technologická centra, call centra a někteří výrobci z automobilového průmyslu," uvedla Rezlerová.Zajímavostí také je, že v době úspor ve státním rozpočtu počítá s přibíráním nových pracovníků státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura.Zaměstnavatelé ve dvou regionech očekávají pro druhé čtvrtletí 2012 negativní náborové prostředí. Nejnižší Čistý index trhu práce -10 % hlásí Čechy, následuje Morava s Indexem -1 %. Zaměstnavatelé v Praze předpovídají opatrné náborové aktivity s Indexem +1 %. V porovnání s minulým čtvrtletím došlo ke zhoršení v Čechách a meziročně je index nižší ve všech regionech."Myslím si, že zaměstnavatelé jsou nyní hodně ovlivněni tím, co se děje na politické scéně, tím, jak se mluví o ekonomice. Za tímto vývojem tedy stojí až přehnaná opatrnost, která může jít až k takovému pesimismu," dodala Rezlerová.

Témata:  firmy

Související

Aktuálně se děje

25. prosince 2025 12:29

19. prosince 2025 10:03

15. prosince 2025 12:41

Rychlá půjčka na účet se nikdy neptá klientů na důvody

Malý úvěr, se kterým budete řešit náročné finanční otázky? Je připravený každý den v týdnu, stačí, když vyplníte krátkou žádost. Jednoduchý scénář je k dispozici bez ohledu na datum, výhodou také je, že poskytovatel nechce znát detaily z vašeho soukromí. Minimum osobních údajů, krátká smlouva a bleskové uzavření dohody, to je příběh, který může začít už během příští minuty. Pokud jste již rozhodnutí, vše je připraveno! Na obchodní místo jít nemusíte, stejně tak není nutné, abyste absolvovali dlouhý telefonický rozhovor.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Komentář

Mimořádný tlak Trumpa na šéfa Fedu otřásá americkými trhy

Dnes na burzách klesají aktiva spjatá s USA; dolar, americké dluhopisy či americké akcie. Hantýrkou investorů, mezinárodní investoři „prodávají Ameriku“. Děje se tak za časného asijského obchodování, leč též v rámci obchodování a termínovými kontrakty na americké akcie. Burzy v USA se teprve otevřou, stejně jako ty evropské.