Vyplatí se dát peníze do zlata?

Již po tisíce let figuruje zlato jako univerzální prostředek směny a uchovatel hodnoty. Díky svým unikátním vlastnostem je mezi investory i širokou veřejností oblíbené dodnes. Vzhledem k vysoké odolnosti proti korozi a dobré vodivosti se zlato využívá v elektronice, nicméně hlavní zdroj poptávky tvoří šperkařský průmysl a investoři nakupující zlaté cihly či mince. říká Josef Navrátil ze společnosti Comsense analytics.

Zlato, ilustrační fotografie

Zlato jako uchovatel hodnoty

Jednou z největších výhod zlata je jeho vlastnost ochrany hodnoty v dlouhém časovém horizontu. Zatímco před přibližně sto lety bylo možné za unci zlata koupit kvalitní, na míru ušitý pánský oblek, za stejnou uncovou minci by se dal oblek obdobné kvality pořídit i nyní. Díky zlatu lze zároveň poměrně jednoduše uložit a přenést majetek bez toho, aby o jeho existenci věděl stát nebo závistivý soused. Kilogramová zlatá cihla je totiž objemově menší než krabička cigaret, její cena se přitom pohybuje okolo jednoho milionu korun. Na druhou stranu má investice do zlata i své nevýhody, neboť negeneruje žádný pravidelný výnos jako například akcie, dluhopisy či nemovitosti.

Většina finančních aktiv poblíž historických maxim

V posledních letech zlato v očích mnohých investorů nabývá na atraktivitě kvůli uvolněné měnové politice centrálních bank. To podpořilo ceny klasických finančních aktiv, jako jsou akcie či dluhopisy. Naopak zlato od svých maxim do dnešních dní ztratilo v dolarovém vyjádření přibližně třetinu hodnoty. Přitom akciové trhy aktuálně oscilují okolo svých historických maxim. To může nahrávat investicím do zlata, neboť v případě příchodu turbulencí na finanční trhy se investoři tradičně uchylují k drahým kovům jako k bezpečnému přístavu v rozbouřených vodách.

Možností investic do zlata je celá řada

Pro dlouhodobé investory se jako vhodné jeví investice do uncových mincí zahraničních mincoven, jejichž cena se příliš neliší od čisté hodnoty obsaženého kovu. Alternativou jsou i limitované emise pamětních mincí a medailí, které se zpravidla obchodují s určitou prémií oproti čisté hodnotě kovu. Menší investoři mohou využít i nabídky některých obchodníků a investovat do zlatých mincí formou pravidelných vkladů, kdy po akumulaci dostatečné částky nakoupí zvolený produkt. Zkušenější investor často zabrousí i do vod historických mincí, jejichž cena může růst především z důvodu jejich sběratelské hodnoty. V portfoliu většiny investorů by však drahé kovy a sběratelské předměty tohoto typu měly tvořit spíše jen doplněk, a nikoliv hlavní stavební kámen. Tím by měla nadále zůstávat tradiční finanční aktiva. Jiná situace nastává pochopitelně u sběratelů, kteří nechápou zlato pouze jako pragmatickou investici.

Vyjádření Jaroslava Černého z České mincovny

Spoření do zlata patří k nejstabilnějšímu druhu dlouhodobých investic. V porovnání s loňským rokem pozorujeme u některých našich produktů meziroční zhodnocení až o tři procenta. Z dlouhodobého hlediska je výnosnost ještě mnohem výraznější. Pro zájemce, kteří si však nemohou dovolit jednorázový nákup investičních drahých kovů, má Česká mincovna řešení v podobě Zlatého spoření. Jedná se o produkt, který nabízí možnost ukládání finančních prostředků přímo do zlata. Můžeme říci, že je to jediné spoření, na které si můžete sáhnout. Česká mincovna vám totiž bude naspořené peníze postupně přeměňovat v reálné zlato. Jeho další výhodou je to, že si sami určíte výši finančního obnosu, který budete chtít měsíčně spořit, a stanovíte si dobu spoření a den v měsíci, kdy budete na své konto zasílat pravidelnou platbu.

Témata: zlato | investice | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky