Změna loterijního zákona, která upravuje rozdělování výnosů hazardních společností mezi stát a obce nese místním samosprávám až pohádkové zisky. Například městská pokladna středočeského Berouna si letos místo osmi přilepší o dvacet milionů korun, píší úterní Lidové noviny (LN).
"Odhady známe, ale počkáme na reálná čísla. Rádi bychom získali alespoň dvě třetiny této částky," řekla LN starostka Berouna Šárka Endrlová. V podobném očekávání jsou před první dubnovou splátkou starostové všech 6500 měst a obcí v Česku. Praha počítá s miliardou korun, u nejmenších obcí s několika tisícovkami. Celkový výnos by se měl pohybovat kolem čtyř miliard korun.
Přesto mnohá města tvrdí, že s hazardem skoncují. "Tento nástroj je částečně kontraproduktivní, protože motivuje obce, aby si na svém území ponechaly, protože z něho mají finanční prostředky," přiblížil riziko nové legislativy Matěj Hollan, který v Brně bojuje proti hernám. O svůj podíl se už také hlásí i sportovní funkcionáři. "Když v minulých letech rozdělovaly tyto peníze loterijní firmy, putovaly na sport, kulturu a charitu. Sport měl padesát procent z nich. A ty peníze teď chybí," vysvětlil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Podle jeho slov dnes neplyne ani koruna z hazardu na sport pouze v Česku a na Kypru. "Tento rok je naprosto klíčový, pokud na nás města a obce zapomenou, v příštích letech to budou jen těžko měnit," upozorňuje Kejval.
Témata: hazard
Související
6. března 2023 15:52
27. května 2022 17:14
4. června 2019 17:22
5. dubna 2019 16:05
18. května 2017 16:05
18. června 2015 9:20