Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obiloviny prudce zdražují

kukuřice
kukuřice
Foto: Pixabay

Ceny obilovin rostou, skupinu vede nejvíce kukuřice. Tento nárůst představuje oživení po pondělních minimech vyvolaných obchodní válkou. Růst je způsoben opožděným setím ve Spojených státech a krytím krátkých pozic. Negativní vliv na poptávku po těchto komoditách může mít v budoucnu také epidemie prasečí horečky v Číně, informuje Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Projev prezidenta Trumpa o vyhlídkách na dosažení obchodní dohody v červnu a velmi pomalý postup setí ve Spojených státech, společně spustily dlouho očekávaný nástup krytí krátkých pozic ze strany fondů. Ty drží rekordní objem krátkých pozic v odvětví. 

Během jarního setí poskytuje americké ministerstvo zemědělství trhu každý týden v pondělí ve 20:00 GMT informace o aktuální situaci. Nejnovější údaje zdůrazňují dopad dlouhodobých dešťů na americkém Středozápadě. Řada polí je zaplavená, takže farmáři nemohou řádně osít a osázet. Zatím bylo vyseto jen 30 % objemu kukuřice. To je nejpomalejší tempo od roku 2013 a znamená 66% pokles oproti pětiletému průměru. Výsev sojových bobů má za sebou nejhorší začátek za posledních šest let, ale sušší počasí by mohlo vyvolat rychlý pokrok při setí.

V tuto chvíli je největší dopad na kukuřici a vzhledem k tomu, že čas na výsev je jen několik týdnů, roste nebezpečí, že výnos kukuřice bude nižší, než se předpokládá. Sojové boby zatím dostaly zásah kvůli negativním zprávám o poptávce, které ovlivnily cenu.

Obchodní válka způsobila pokles poptávky z Číny a tato poptávka se jen těžko zotaví, protože epidemie africké prasečí horečky v Číně zřejmě způsobí dramatický pokles počtu chovných zvířat. Navíc zpoždění výsevu kukuřice možná farmáře přesvědčí, aby vysázeli pozdní sojové boby. To znamená, že s výjimkou technického krytí krátkých pozic je možné, že sojové boby budou mít problém dosáhnout významnějšího zlepšení. Obilí na Chicagské obchodní komoře (CBOT) chce v prosinci 2019 dosáhnout staré konsolidace v oblasti mezi 3,95 a 4,05 USD/bušl.

Sojové boby na CBOT, které v pondělí spadly na desetileté minimum, budou zřejmě i nadále čelit problémům kvůli riziku rostoucí nabídky způsobené změnou výsadby, a současně snížené poptávce. První zásadní výzvou bude pravděpodobně úroveň 8,74 USD/bušl, což představuje 38,2% korekci vyvolanou odprodejem mezi únorem a květnem.

Témata:  kukuřice potraviny obilí zemědělství

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

7. dubna 2025 10:00

6. dubna 2025 16:05

Elon Musk vrazil Trumpovi kudlu do zad... Miliardář chce otevřít hranice a zrušit cla mezi EU a USA

Elon Musk překvapil prohlášením, že by mezi Spojenými státy a Evropou nejraději zrušil veškerá cla a umožnil volný pohyb. Šéf Tesly a SpaceX to řekl na kongresu italské Ligy, čímž se dostal do ostrého rozporu s aktuální politikou prezidenta Donalda Trumpa, jenž tento týden oznámil zavedení 20procentních cel na zboží z EU. Média proto mluví o „zradě“ ze strany Trumpova poradce.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čína balancuje na hraně. Deflace může spustit domino efekt

Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.