I když lednové výsledky stavebnictví vypadají na první pohled tragicky (-13,2 %), není třeba nad nimi lamentovat hned z několika důvodů. Tím hlavním je role srovnávacího základu z předchozího roku. Loni v lednu totiž výroba tohoto odvětví vzrostla díky příznivému počasí téměř o třetinu, takže aktuální meziroční „propad“ není nijak překvapující. Nelze rovněž zapomínat na fakt, že leden je co do celkového výkonu stavebnictví obvykle velmi slabým měsícem, z nějž pak nemá smysl nic pro další měsíce vyvozovat.
Nadále proto platí, že stavebnictví je v relativně dobré kondici a má solidní zásobu zakázek, na kterou mu zatím ani nestačí stávající kapacity. Na druhou stranu může být stavebnictví ohroženo potenciálními škrty, pokud se úspory začnou hledat například v oblasti investic do dopravní infrastruktury. Pozemní stavitelství se naproti tomu zatím může těšit vysoké poptávce jako v oblasti komerční výstavby, tak snad i té bytové.
Velkou otázkou však zůstává stabilizace trhu s byty, kde v posledních letech pod tlakem nedostatku vzrostly ceny nových bytů na historická maxima. Nová cenová úroveň spolu s restrikcemi v oblasti poskytování hypoték a vyššími úrokovými sazbami může s trhem – a nakonec i s cenami – citelně zahýbat už v letošním roce.
Celkový výhled pro stavebnictví zůstává pozitivní, i když jeho růst bude výrazně nižší než v roce předcházejícím. Zvýšenou pozornost zaslouží nové zakázky, které se ovšem v našem případě zveřejňují čtvrtletně, takže budou k dispozici nejdříve až v květnu, informuje Petr Dufek, ČSOB.
Témata: stavebnictví, ekonomika
Související
27. srpna 2024 17:14
25. srpna 2024 14:21
9. srpna 2024 17:34
3. srpna 2024 11:33
8. července 2024 10:28
1. července 2024 10:20