Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSA se letos asi nepodaří prodat, není o ně zájem

ČSA se letos asi nepodaří prodat, není o ně zájem

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Šance, že se letos podaří prodat národního leteckého dopravce ČSA, je menší než 50 procent, o nákup aerolinií není příliš zájem. V pondělí o tom informoval server deníku E15 s odvoláním na generálního ředitele Českého aeroholdingu Miroslava Dvořáka.

Stát by neměl ČSA prodávat, ale založit společný podnik aeroholdingu se strategickým partnerem, řekl Dvořák E15.

"V Evropě jsou dnes de facto všechny aerolinky na prodej. Je tu obrovský přetlak nabídky a já neregistruji nějaké seriózní množství kupců," řekl Dvořák. Problémové evropské aerolinie podle něj čekají na kupce z Perského zálivu, Asie a hlavně Číny, kteří ale nyní nemají zájem.

Pod státem vlastněný Český aeroholding, který přebírá dceřiné společnosti ČSA, by do konce letošního roku mělo přejít Letiště Praha. Před tím ale musí prokázat antimonopolnímu úřadu splnění zhruba 20 podmínek. Ve stejné době mohou být pod aeroholding převedeny i samotné ČSA.

Ještě v prvním pololetí přejde pod aeroholding i poslední dceřiná firma ČSA Czech Airlines Technics. Přesun letiště i všech firem ČSA pod holding má přinést finanční úspory i zachování ziskových činností aerolinií v případě jejich krachu.

ČSA mají na provozu pražského letiště podíl kolem 36 procent proti zhruba 50 procentům v roce 2007. Po dokončení jejich restrukturalizace, jejíž součástí je utlumování provozu, by podíl mohl klesnout až na 25 procent.

"Každý další rok, kdy se udrží pravidelná doprava ČSA, zásadně zmírní negativní dopad na areál Ruzyně," podotkl Dvořák. "Pro letiště je pozitivní už to, že ČSA nezkrachovaly rychle v roce 2009, ale proces jejich zmenšování je řízený," dodal.

Evropská komise stále šetří, zda úvěr 2,5 miliardy korun pro ČSA od státní společnosti Osinek v roce 2009 nebyl nepovolenou veřejnou podporou. V případě, že by aerolinie musely prostředky vrátit, byl by to podle Dvořáka jejich konec.

"Každá veřejná pomoc je nepovolená. Ale může být v souladu s podmínkami v mimořádném období, protože rok 2009 byl Evropskou komisí definován jako mimořádný," řekl k tomu Dvořák. "Komise řekla, že ti, kteří byli zasaženi krizí, mají výjimku, ale musí dodržet pravidla. A my se teď snažíme dokázat, že ČSA tyto podmínky splňují," dodal. Na vydání verdiktu EK není žádná lhůta.

Témata:  ČSA

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

5. června 2025 11:34

Láká, lže, vydělává: Jak SHEIN klame spotřebitele a ničí planetu

dTest se společně s dalšími 24 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy a pod koordinací organizace BEUC podílí na podání stížnosti k Evropské komisi a evropským dozorovým orgánům proti společnosti SHEIN kvůli používání klamavých technik, tzv. „dark patterns“. Tyto praktiky tlačí spotřebitele k nákupům, které původně neměli v úmyslu uskutečnit, a přispívají tak k ekologickým a společenským problémům spojeným s odvětvím tzv. rychlé módy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.