Nečas se pochválil za boj s korupcí: Ušetřili jsme miliardy

V případě, že se vládě podaří prosadit veškeré body ze strategie boje proti korupci, by stát mohl ročně ušetřit téměř tři procenta ze svého rozpočtu, což tvoří částku v řádu desítek miliard korun. V úterý to prohlásil premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že je to pouze jeho konzervativní odhad.

660

"Jsem hluboce přesvědčen, že boj proti korupci bude vyžadovat soustavnou práci, ale správná cesta je systematická trpělivá práce, která zmenšuje prostor pro korupci," řekl předseda vlády s tím, že důležité jsou postupné kroky, ne prázdná populistická hesla a marketingové kampaně.

Korupci podle svých slov považuje za společenské zlo první kategorie, nejen z etického a společenského hlediska, ale také z hlediska ekonomického. Premiér se zároveň pochválil, že proti předchozím vládám, jeho kabinet dělá v boji proti korupci viditelné kroky.

Premiér Petr Nečas (ODS) spolu s místopředsedkyní vlády Karolínou Peake (VV) na úterní tiskové konferenci představili bilanci v boji proti korupci.

Prezentovali jednak schválenou a již platnou legislativu, jako je například zákon o veřejných zakázkách, díky němuž má stát ročně uspořit až 15 miliard korun a také informovali o legislativních opatřeních, které jsou ve stádiu legislativního procesu. "Ročně stát zadává zakázky v hodnotě 450 miliard korun a i drobná úspora v řádu procent bude znamenat velký přinos," komentoval premiér.

Ve výčtu dosažených konkrétních kroků premiér vyjmenoval také povinnost transparentního zveřejňování uzavřených smluv, snížení limitu zakázek malého rozsahu, omezení prostoru pro šití veřejných zakázek na míru nebo povinnost vypisování elektronických aukcí u vybraných veřejných zakázek. "Toto opatření například ve zdravotnictví ušetřilo mnoho peněz," dodal. Předseda vlády zmínil také další úspory, kterých vláda dosáhla díky zrušení ekotendru, zrušení nákupu armádních zakázek přes prostředníky, nebo díky zrušení dostavby Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde se uspořilo přibližně šest miliard korun.

Vicepremiérka Peake slova premiéra jen potvrdila, když uvedla, že vysvědčení, které nedávno obdržela od nestátních organizací jako je Oživení a Transparency International, je jasným důkazem toho, že vláda v boji proti korupci jde správným směrem. "Zcela jasně nám bylo sděleno, že pokud by mělo dojít na srovnání vlád za posledních dvacet let, tak tato vláda by byla premiantem," prohlásila.

Podle ní jsou viditelné kroky například i u zpřísnění trestů za korupční jednání u veřejných činitelů a zvýšení počtu lidí, kteří za korupci byli obviněni.

Zásadní změnu by měl zároveň přinést zákon o financování politických stran, který by podle slov premiéra měl být hotov do konce letošního roku. "Zákon musí být účinný ještě před přímou prezidentskou volbou," oznámil předseda vlády. Nevylučuje, že bude připravený ještě před krajskými volbami.

Odborné odhady uvádějí, že korupce v rámci celé Evropské unii způsobuje ročně škody 120 miliard eur, což je téměř tři biliony korun.

Témata: korupce | Nečas, Petr

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky