Fotovoltaici protestují: Za zdražení elektřiny v příštím roce nemůžeme

Česká fotovoltaická průmyslová asociace odmítá spekulace o tom, že kvůli podpoře solárních elektráren dojde v příštím roce k dalšímu skokovému zdražení elektřiny. V úterý o tom informoval mluvčí asociace Jan Hlaváč.

"Ke skokovému zdražení došlo už loni. Letos k dalšímu růstu fotovoltaických elektráren nedochází, protože stále platí takzvaný stop-stav, tedy úplný zákaz výstavby jakýchkoli fotovoltaických elektráren včetně těch nejmenších na střechách budov," prohlásil Hlaváč.
 
Současné zprávy považuje asociace "za zavádějící, nevěrohodné a evidentně sloužící pouze k účelovému označení ´viníka´ svévolného zdražování elektrické energie". "Čísla svědčí o snaze uměle vyšroubovat zdražení elektrické energie a zakrýt tím růst jiných složek ceny elektřiny, například růst marží výrobce, distribuce, obchodu a podobně," dodal Hlaváč, podle kterého může být vysvětlení takového postupu jednoduché: "Fotovoltaika má znovu posloužit jako ´fackovací panák´ pro současnou vládu, Energetický regulační úřad (ERÚ) a společnost ČEZ, na kterého se svede neopodstatněné zdražování elektřiny," soudí Hlaváč.
 
V průběhu příštích měsíců se proto podle něj dají očekávat další obdobné zprávy, které budou strašit zdražováním elektřiny z důvodů podpory obnovitelných zdrojů. "Cílem těchto aktivit je nicméně pouze zvýšení obchodní marže výrobců elektřiny a získání dalších argumentů, proč dále nepodporovat rozvoj distribuovaných obnovitelných zdrojů v ČR (jinými slovy podpořit monopol společnosti ČEZ i v oblasti obnovitelných zdrojů)," tvrdí Hlaváč.
 
ERÚ v úterý informoval, že cena elektřiny by bez vládních dotací mohla v příštím roce kvůli fotovoltaickým elektrárnám vzrůst o necelých deset procent pro domácnosti a pro průmyslové podniky dokonce o 13,9 procenta. Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by totiž v příštím roce mohla podle ERÚ zvýšit cenu o 679 korun za MWh, letos tato podpora činí díky vládními zásahu 370 korun za MWh. Původně měla dosáhnout až 578 korun za MWh.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky