PMI: Výsledek za červen vyšel lépe, než se čekalo

PMI indikátor, mapující vývoj aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, se v červnu nečekaně zlepšil. Jde sice jen o mírné zlepšení a v rámci letošního prvního pololetí je červnová hodnota PMI podprůměrná. Nicméně, i tak ale jde o první meziměsíční zlepšení tohoto indikátoru v letošním roce.

Ilustrační fotografie

Červnový průzkum hlásí silnější růst výroby a nových objednávek, zrychlil se též růst nákladů a též výstupních cen ve zpracovatelském průmyslu. Po několikaměsíční sérii zpomalení tempa růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu tak červnový průzkum přinesl příjemné překvapení.

I tak je ale dle průzkumu PMI růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu za letošní druhé čtvrtletí nejslabší od třetího čtvrtletí roku 2017. Aby zrychlení růstu aktivity v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky dále pokračovalo, tak je třeba, aby se dále oživil růst nových objednávek a v tomto ohledu je žádoucí, aby se oživil růst aktivity na našich hlavních exportních trzích. V tomto ohledu platí konstatování, že eurozóna stále hlásí zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, totéž platí i o samotném Německu.
Vývoj je smíšený také v případě středoevropských ekonomik: Polsko dnes sice zveřejnilo nečekaný nárůst indikátoru PMI, avšak v případě Maďarska tento ukazatel klesl na nejnižší úroveň od prosince 2016.

Zprávy z tuzemského průmyslu, tak jak je přináší průzkum PMI, jsou zatím konzistentní s obrázkem zpomalení celkového růstu české ekonomiky (HDP). Výsledek za červen ale přece jen vyšel lépe, než se čekalo, na vývoj ukazatele PMI v dalších měsících bude ale mít velký vliv situace u našich hlavních obchodních partnerů a zde obrázek stále zůstává nejistý.

Z pohledu koruny je výsledek červnového PMI průzkumu příznivou zprávou, česká měna je ale nyní v zajetí globálních faktorů a vůči euru tak zůstává slabá, dnes ráno nad úrovní 26 korun za euro, informuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Témata: ekonomika | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky