Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka postrádá u odborářů návrhy na řešení udržitelnosti důchodového systému

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) postrádá od odborů, které se vymezují proti plánovaným změnám v důchodech, návrhy na řešení udržitelnosti penzijního systému. Novinářům dnes řekl, že názor odborů zná a komunikuje s nimi na odborné bázi. Schůzku s odboráři domluvenou nemá, počítá, že se s nimi setká nejpozději na zasedání zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů v polovině března. Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se chystají dnes představit slabiny diskutovaných změn v důchodech. Stát podle Jurečky musí mít i na pomoc dalším, nejen důchodcům, jejichž penze dosud rostly s inflací.

"Musím se ptát, jaká jsou řešení odborů, aby tady byl udržitelný důchodový systém, abychom byli schopni lidem zabezpečit kvalitu života i po roce 2030, 2040 a podobně. A zatím jsem na to opravdu objektivní odpověď, která je schopná reflektovat celou tu situaci, neslyšel," uvedl Jurečka. Je podle něj třeba vnímat kontext - státní rozpočet, jeho možnosti, tempo zadlužování. Vláda proto plánuje v červnu zvýšit důchody méně, než stanovuje zákon. Stát podle něj musí mít i peníze na pomoc dalším částem společnosti, lidem, jejichž finanční situace se loni výrazně zhoršovala, na rozdíl od lidí, kteří pobírají důchody valorizované loni plně na úroveň inflace.

Pětikoaliční kabinet v programovém prohlášení slibuje, že reformu provede. Premiér Petr Fiala (ODS) v posledních dnech několikrát zopakoval, že reformování systému důchodů je nutné, aby byl udržitelný i pro příští generace penzistů. Podotkl, že změny měly provést už předchozí vlády. Podle ekonomů a některých politiků není možné v nynější podobě důchody dlouhodobě udržet, systém se propadá do dluhů. Podle schváleného rozpočtu jsou letos výdaje na důchody o 62,5 miliardy korun vyšší než příjmy. Suma nezahrnuje ještě připravovanou mimořádnou červnovou valorizaci.

Ministři zatím zmiňují zrušení stropu na důchodový věk. Ten se nyní každý rok o pár měsíců posouvá, zastavit by se měl v příštím desetiletí na 65 letech. Vládní politici mluví o tom, že by se pak ale mělo dál v postupném navyšování pokračovat až do 68 let, a to podle prodlužování života. Podle zástupců vládní koalice by se mělo upravit i spoření na stáří, aby ho lidé čerpali každý měsíc jako část důchodu. Zmiňuje se také přiblížení odvodů osob samostatně výdělečně činných odvodům zaměstnanců, zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let či dřívější důchod pro náročné profese. V programové prohlášení vláda píše o zvýšení solidární části důchodu či o snížení odvodů zaměstnavatelům. Ministři už uvedli, že vzhledem k zadlužování nebude pokles sazby pojistného možný.

Odbory se staví proti záměru navyšovat důchodový věk. Volají po dřívějším důchodu pro lidi v náročných povoláních. Požadují, aby tato skupina byla širší. Kritizují také případné snižování odvodů.

Témata:  důchody Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy