Důchody budou příští rok nižší, než se plánovalo! Proč?

Podle vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí, která je k dispozici ve vládní legislativní databázi, se základní výměra důchodů zvýší o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta. Původní návrh přitom počítal s nárůstem základní výměry o 50 korun a procentní výměry o 2,5 procenta.

660
reklama

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je to způsobeno upřesněním údajů, ze kterých se navýšení vypočítává. "Vyhláška se připravovala podle zákona o důchodovém pojištění, který obsahoval známá data k červenci tohoto roku," odůvodnila nesrovnalosti mluvčí rezortu Alžběta Plívová.

Tvrdí, že zákon, ale jasně říká, že příslušná vyhláška musí zohledňovat data ze srpna a ten zaznamenal proti červenci nižší index růstu," dodala.
 
"Rozhodným obdobím pro zjišťování růstu cen pro toto zvýšení je podle § 67 odst. 4 písm. a) zákona období, jehož prvním měsícem je srpen 2010, tj. kalendářní měsíc následující po posledním kalendářním měsíci období pro zjišťování růstu cen použitého při zvýšení důchodů od ledna 2011, a posledním měsícem tohoto období je srpen 2011," píše se v zákoně.
 
Podle ní proto dochází k optické disproporci.
 
Starobní důchod se skládá ze základní výměry a z procentní výměry. Ta první je pro všechny stejná. V procentní výměře náleží člověku za každý odpracovaný rok 1,5 procenta výpočtového základu.
 
Pro stanovení výpočtového základu je důležitý osobní vyměřovací základ. Tvoří ho měsíční průměr všech příjmů dosažených v rozhodném období. Nyní jsou to roky 1986 až 2010. Jednotlivé roční příjmy se přitom násobí různými koeficienty, které se odvozují od průměru dosažených příjmů všech pojištěnců.

Témata: důchody

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky