Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte nárok na důchod? Toto čeká muže ročníku 54 a ženy 57

Důchodci, ilustrační fotografie
Důchodci, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Obdrželi jste vy nebo váš známý či příbuzný od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zásilku a v ní našli přehled dob důchodového pojištění? Věnujte mu pozornost, vyplatí se údaje v něm uvedené důkladně prostudovat.

Přehled dob důchodového pojištění obsahuje totiž údaje důležité pro budoucí nárok na důchod i jeho výši. Díky němu si každý může mj. zkontrolovat, že jeho zaměstnavatel (současný i minulý) potvrdil ČSSZ dobu důchodového pojištění (tzv. odpracované roky) a hrubé příjmy (výdělky) ve správné výši.

Automaticky, aniž by museli žádat, rozesílá ČSSZ mužům ročníku narození 1954 a ženám ročníku narození 1957 v průběhu prázdninových měsíců informace o stavu jejich důchodového konta, tj. přehledy dob důchodového pojištění evidovaných v ČSSZ.

Jak postupovat, když se v dobách pojištění vyskytnou „mezery"?

Některé doby lze zdokladovat ihned. U jiných je to ale možné až při podání žádosti o důchod, což se nejčastěji týká např. doby péče o dítě do 4 let věku. Tato situace nastává zpravidla u žen. Pokud v přehledu dob není období doby péče o dítě do 4 let věku uvedeno, není to žádný důvod k panice, protože tato skutečnost se řeší až v okamžiku sepisování žádosti o důchod.

Zaměstnání se dokládá evidenčním listem důchodového pojištění (ELDP)

Pokud zjistíte, že vám v evidenci ČSSZ chybí období, kdy jste byli prokazatelně zaměstnáni, můžete tuto situaci začít řešit hned. Obraťte se na konkrétního zaměstnavatele, který ELDP nezaslal ČSSZ, a požádejte ho, aby svou povinnost dodatečně splnil. Pokud zaměstnavatel nekomunikuje nebo podnik (firma) již neexistuje, můžete se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě vašeho trvalého pobytu. Existujícího zaměstnavatele OSSZ vyzve k dodatečnému doložení ELDP. V případě zaniklého zaměstnavatele OSSZ poradí, jakým dalším způsobem je možné chybějící dobu zaměstnání prokázat. Máte-li k dispozici náhradní doklady (např. mzdové listy, výplatní pásky, zápočtové listy apod.), předložte je OSSZ, která vyhodnotí, zda postačí k rekonstrukci chybějícího ELDP. Pokud ano, bude o tuto dobu vaše konto pojištění doplněno.

Dobu podnikání předává do evidence ČSSZ příslušná OSSZ

Není-li v přehledu „odpracovaných roků" uvedena doba, kdy jste vykonávali samostatnou výdělečnou činnost (tj. podnikali jste nebo byli tzv. na volné noze), může být příčinou např. v minulosti nezaplacený doplatek pojistného, neodevzdaný Přehled OSVČ, případně jiný důvod. Je třeba se obrátit na OSSZ příslušnou dle místa vašeho trvalého pobytu. Zde vám podají vysvětlení a poradí, zda a jakým způsobem je možné situaci řešit. Bude-li nedostatek odstraněn, OSSZ předá údaje o době samostatné výdělečné činnosti do evidence ČSSZ.

Jakým způsobem a kdy neevidované doby doložit, poradí, vždy s ohledem na konkrétní situaci pracovníci OSSZ, klientského centra při ústředí ČSSZ nebo call centra ČSSZ - telefonní číslo: 257 062 860.

Témata:  důchody

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.