Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v důchodech od března?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Poslanecká sněmovna obdržela vládní návrh novely zákona, která má zastavit příjímání nových klientů do druhého pilíře penzijního systému. Vláda chce vstup do něj zakázat už od března.

"Bude záležet na rychlosti poslanců, jak návrh schválí. My bychom chtěli, aby to bylo rychle, protože by se tím zabránilo spekulativním vstupům nových klientů. Předpokládám, že k tomu dojde od března," řekl Hospodářským novinám náměstek ministerstva financí Martin Pros.

Z důvodové zprávy, kterou podepsal premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš, podle deníku vyplývá, že kabinet návrh schválil 22. prosince.

Ode dne účinnosti novely už podle návrhu nemá být možné registrovat nové smlouvy v Centrálním registru. Neznamená to ale, že se zastaví spoření klientů druhého pilíře. Vláda sice už ukončení jeho existence schválila, ale až od ledna 2016.

Do konce letošního roku si klienti budou nadále přispívat na svůj soukromý důchodový účet a až druhý pilíř skončí, budou mít lidé několik měsíců na to, aby se rozhodli, jak chtějí své peníze získat zpět.

Mohou si vybrat mezi formou výplaty v hotovosti včetně tří procent hrubé mzdy, v tomto případě dostanou peníze do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí důchod. Druhou variantou je nvrat části odpovídající odvodům ze státního důchodového pojištění zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nesníží.

Témata:  důchodci důchodová reforma

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy