Důchod na čtvrtinu života? Podívejte se, co se chystá

Český penzijní systém možná čekají výrazné změny. Odborná komise pro důchodovou reformu ve čtvrtek odsouhlasila dva návrhy, podle kterých by Češi měli nárok na pobírání důchodu v poslední čtvrtině života podle průměrné délky dožití. Druhý návrh počítá se sdílením vyměřovacích základů manželů pro výpočet jejich důchodů. Upozornil na to deník Právo.

Ilustrační fotografie

Podle současného systému roste věk odchodu do důchodu prakticky do nekonečna a komise tvrdí, že takto nadále fungovat nemůže. Návrh proto směřuje k revizi zákonného ustanovení a k nastavení hranice důchodového věku.

"Čtvrtinu života by měl člověk strávit v penzi s podporou důchodového systému," uvedl předseda důchodové komise Martin Potůček. Rovněž navrhuje, aby po dobu deseti let před dosažením důchodového věku už nesměl být věk odchodu do důchodu pro daného jednotlivce měněn.

Další návrh počítá s automatickým sdílením vyměřovacích základů manželů pro výpočet jejich důchodů. Podle Potůčka by se tak měl narovnávat nepoměr mezi penzemi mužů a žen. 

V praxi by to fungovalo tak, že Česká správa sociálního zabezpečení by každý rok příspěvky muže a ženy sečetla a každému by do důchodového nároku započítala polovinu.

Témata: důchodci | důchody

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky