Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé s náročnou profesí půjdou do důchodu až o pět let dřív, zaplatí to zaměstnavatelé

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů nalezli na úterním plénu tripartity shodu nad základními principy takzvaných předdůchodů. Horníci a jiná riziková povolání budou moci do penze odcházet až o pět let dřív bez finančních ztrát, na jejich dřívější důchody budou přispívat zaměstnavatelé.

"Všechny strany tripartity konstatovaly, že pracovní skupina se shodla na základních tezích. Tyto teze odsouhlasilo dnešní plénum," uvedl po jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s tím, že další diskuse mají vyjasnit jednotlivé parametry zaváděné novinky. Pracovníci, kteří mají namáhavou profesi, tak budou moci čerpat penzi ještě před dosažením standardního důchodového věku. Například místo v 67 letech by se tito lidé mohli dostat do důchodu v 62, na předdůchod by jim v rámci penzijního připojištění, třetího důchodového pilíře, přispíval zaměstnavatel. "U předdůchodů proces jede, jak nám byl přislíben panem premiérem. Chtěli bychom jenom, aby změna stejnou účinnost jako další úpravy důchodů," zmínil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Odbory proto chtějí, aby předdůchody, stejně jako další novinky v penzijním systému, platily už od 1. ledna 2013.

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy