Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé s náročnou profesí půjdou do důchodu až o pět let dřív, zaplatí to zaměstnavatelé

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů nalezli na úterním plénu tripartity shodu nad základními principy takzvaných předdůchodů. Horníci a jiná riziková povolání budou moci do penze odcházet až o pět let dřív bez finančních ztrát, na jejich dřívější důchody budou přispívat zaměstnavatelé.

"Všechny strany tripartity konstatovaly, že pracovní skupina se shodla na základních tezích. Tyto teze odsouhlasilo dnešní plénum," uvedl po jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) s tím, že další diskuse mají vyjasnit jednotlivé parametry zaváděné novinky. Pracovníci, kteří mají namáhavou profesi, tak budou moci čerpat penzi ještě před dosažením standardního důchodového věku. Například místo v 67 letech by se tito lidé mohli dostat do důchodu v 62, na předdůchod by jim v rámci penzijního připojištění, třetího důchodového pilíře, přispíval zaměstnavatel. "U předdůchodů proces jede, jak nám byl přislíben panem premiérem. Chtěli bychom jenom, aby změna stejnou účinnost jako další úpravy důchodů," zmínil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Odbory proto chtějí, aby předdůchody, stejně jako další novinky v penzijním systému, platily už od 1. ledna 2013.

Témata:  důchody

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy