Důchody se zvýší o 45 korun. Stát by se měl omluvit

Pevná část penze od příštího roku vzroste o deset korun, procentní výměra se zvýší v průměru o 35 korun. Průměrný starobní důchod tak bude po navýšení činit 11 015 korun. Avizované zvýšení bude nižší, než se původně očekávalo – vychází z dat, která poskytl Český statistický úřad.

660

„Takové zvýšení důchodů považuji za nemravné a skoro bych řekl, že stát by se za něj měl omluvit. Bohužel s tím nemůžeme v současné době nic dělat," vysvětluje ministr František Koníček. Ministerstvo práce a sociálních věcí v srpnu odhadovalo, že penze se zvýší v průměru o 65 korun. Data, která statistici zveřejnili v září, byla ale pro příjemce důchodů méně příznivá.

Podle zákona se penze do roku 2012 zvyšovaly o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Od letošního roku se důchody zvyšují jen o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu cen. Podle statistického úřadu spotřebitelské ceny od září 2012 do srpna 2013 vzrostly o 1,3 % a reálné mzdy se loni nezvýšily. „Nechal jsem si platnou právní úpravu několikrát přezkoumat a výsledek byl tentýž: bez změny zákona důchody nyní víc zvýšit nelze," říká Koníček a dodává, že za stávající situace je úprava právních předpisů nemožná. František Koníček současně dodává: „Na ministerstvu ale už teď připravujeme mimořádnou valorizaci důchodů v roce 2014, která by měla eliminovat vliv zohlednění pouze 1/3 růstu cen při valorizacích od ledna 2013 a ledna 2014."

„Nemáme nástroj, kterým bychom mohli nepříznivou situaci seniorům kompenzovat. Můžeme jen, a domnívám se, že je to po zlepšeném hospodaření veřejných rozpočtů ve srovnání s loňským rokem reálné, navrhnout nové sněmovně mimořádné navýšení důchodů," říká Jiří Biskup, vrchní ředitel sekce sociálně pojistných systémů MPSV.

Pevná část penzí se tak od nového roku zvýší o deset korun na 2340 korun, nyní činí 2330 korun. Procentní výměra vzroste o 0,4 %, u průměrného starobního důchodu to představuje částku 35 korun. V srpnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 10 970 Kč, po navýšení se zvedne na 11 015 Kč.

Ke konci června evidovala Česká správa sociálního zabezpečení 2 861 513 lidí pobírajících starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Vyplácela jim celkem 3 485 606 penzí. Z tohoto počtu bylo důchodů starobních 2 340 234, invalidních 434 895 a pozůstalostních (tj. vdovských, vdoveckých a sirotčích) 710 477. Oproti stejnému období loňského roku se počet starobních penzí zvýšil o 2 780. Invalidních a pozůstalostních důchodů je letos méně.

Omezení valorizace, které potrvá do roku 2015, zavedla předchozí vláda jako jedno z úsporných opatření.

Témata: důchodci | důchody

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky