Daňová reforma odložena, stravenky zůstávají

Účinnost daňové reformy se spolu s občanským kodexem odkládá na 1. ledna 2014, daňové zvýhodnění stravenek se tedy následující dva roky zachová. Po dvouhodinovém jednání koaličních špiček to v úterý řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

660

"Ve vazbě na kodex občanského práva musíme účinnost jednotného inkasního místa posunout na 1. ledna 2014, stejně tak jako účinnost občanského zákoníku," uvedl Kalousek. Podle něj je prodloužení účinnosti nezbytné proto, aby oba kodexy byly provázané a aby panovala naprostá právní jistota.
 
"Zákony sice budou platné, ale účinné až od roku 2014," upřesnil Kalousek. To, že by odložení obou zákonů bylo nutné kvůli koaličním neshodám nad stravenkami ministr financí důrazně vyloučil.

Spolu s daňovou reformou lídři koaličních stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) debatovali i nad pozměňovacím návrhem VV, který zachovával daňové zvýhodnění stravenek.
 
"Tento návrh není koaličně dohodnutý a já předpokládám, že v duchu koaliční smlouvy budou zítra koaliční poslanci hlasovat," prohlásil dále ministr financí. Vzhledem k tomu, že daňová reforma bude účinná až od roku 2014, nebrání se jakékoliv diskusi nad novým systémem podpory závodního stravování. "Ale stravenky tímto systémovým nástrojem opravdu nejsou," řekl.
 
Přestože šéf strany VV Radek John krátce před jednáním avizoval, že otevře debatu na téma rýsujícího se skandálu ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS), tématem se podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury koaliční špičky nezabývaly. "Pan Kocourek bude mít zítra tiskovou konferenci, na které vše potřebné řekne," dodal.
 
Vládní návrh zákona jednotného inkasního místa poslanci podle slov Stanjury na středeční mimořádné schůzi sněmovny schválí v dohodnuté koaliční podobě.

To, že zřízení jednotného inkasního místa se možná odloží, už v minulém týdnu připustil sám premiér Petr Nečas (ODS).
 
Zřízení jednoho inkasního místa (JIM) má umožnit platby daní, pojistného na sociální zabezpečení a veřejného zdravotního pojištění v jedné instituci. Norma přináší i mnoho dalších změn, například ruší některé daňové výjimky, zejména u stravenek. Věci veřejné na jejich zachování trvají.
 
Daňová reforma také ruší 15procentní danění takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje kromě platu i pojistné odvody. Zaměstnanci by se místo toho měli vrátit k placení daně z hrubého příjmu, tedy systému platnému do roku 2008. Sazba daně z příjmu má být 19 procent.
 
První část daňové reformy koaliční poslanci schválili už v neděli. Novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) sice Senát zamítnul, ale poslancům koaličních stran se ji poměrem 110 ku 70 podařilo přehlasovat a předloha čeká na podpis prezidenta.

Témata: daně | stravenky

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky