Experti ČSSD a vlády naznačili třetí pilíř důchodového systému

Sociální demokracie nadále odmítá druhý pilíř penzijního systému, na jednání expertní komise se ovšem částečně shodla s Nečasovým kabinetem na pilíři třetím. Je to kompromis, garance záruky zůstatku vkladu by mohly být desetileté, řekl v úterý Jiří Král, zástupce vlády.

reklama

"Dnešní garance zůstatku meziročního vkladu jsou příliš vysoké a vedou k tomu, že třetí pilíř nepřináší efekt, který se očekává," uvedl Král, který zastává funkci vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). V rámci transformace navrhované vládou se má tato garance zrušit.

"Došli jsme k expertní shodě, že by se našel kompromis, kdyby se zavedla v rámci navrhovaného systému desetiletá garance zůstatku účastníka na účtu," vysvětlil. Pokud by tak občan spořil nejméně deset let, měl by záruku, že na svém účtu najde nejméně tolik peněz, kolik vložil. "Včetně státních příspěvků a případně úložky zaměstnavatele," dodal. Vládní strana předpokládá, že i tak by se měly finance na účtu zvětšit o výnosy.
 
Druhý pilíř penzijního systému nadále ČSSD odmítá. "V této podobě se nám druhý pilíř zdá být kontraproduktivní," řekl po jednání Martin Potůček, šéf sociálnědemokratických expertů.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky