africký mor

Ilustrační fotografie

Africký mor prasat decimuje čínské vepře, stoupá potřeba vakcíny

Aktuality

Vědci usilují o vytvoření vakcíny proti africkému moru prasat, který decimuje asijské a především čínské chovy vepřů. Farmáři dlouho kontrolovali šíření viru karanténou a vybíjením nakažených zvířat, ale ničivé rozšíření viru do východní Asie dalo impuls k intenzivnímu hledání jiného řešení, napsala dnes agentura AP.

Ilustrační fotografie

Na Slovensku se objevil africký mor u divokého prasete

Aktuality

Na Slovensku zaznamenali první případ výskytu afrického moru u divokého prasete. Stalo se tak - podobně jako v předchozích případech zjištění afrického moru prasat u domácího chovů vepřů - na východě země, poblíž hranic s Maďarskem. O prvním případu u divočáka dnes informovalo ministerstvo zemědělství.

Ilustrační fotografie

Čína zakázala dovoz prasat ze Slovenska kvůli africkému moru

Aktuality

Čína dnes zakázala dovážet ze Slovenska vepře domácí, divoká prasata a produkty z nich, aby zabránila šíření afrického moru prasat. Informovaly o tom čínské celní úřady, které dnes citovala agentura Reuters. Čínské opatření následuje poté, co na Slovensku byly na přelomu července a srpna zaznamenány první dva případy nákazy africkým morem prasat.

Aktuálně se děje

24. dubna 2026 12:06

20. dubna 2026 13:22

Termín se krátí. Živnostníci musí podat daňové přiznání do 4. května

Statisíce českých živnostníků čeká povinnost podat elektronické daňové přiznání nejpozději do 4. května. Samostatně pak musí řešit i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny, které mají vlastní termíny i sankční režim. V případě dřívějšího podání přehledu je nutné případný doplatek pojistného uhradit do osmi dnů od jeho odevzdání.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Komentář

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu.