Na Slovensku se šíří africký mor prasat

Na Slovensku zaznamenali druhý případ afrického moru prasat. Onemocnělo jím prase v obci Velký Kamenec v okrese Trebišov na východě země.

Ilustrační fotografie
reklama

S odvoláním na Státní veterinární a potravinovou správu o tom dnes informovala slovenská média. Poprvé byl africký mor prasat na Slovensku diagnostikován minulý týden v obci Strážne ve stejném východoslovenském okrese.

"V daném chovu se v době úhynu nenacházelo žádné jiné prase," uvedla slovenská veterinární správa, podle které analýza potvrdila africký mor prasat.

Velký Kamenec je vzdálen asi 5,5 kilometru od Strážneho, kde zaznamenali první nakažené prase, a zhruba čtyři kilometry od maďarské hranice. Podle veterinární správy budou všechna prasata v celé obci - podobně jako před tím v obci Strážne - utracena. "Zdroj nákazy zatím není jasný," dodal úřad.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný.

V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že nemoc se v Česku podařilo vymýtit.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky