Co čeká realitní trh v roce 2022?

PR článek - Reality jsou nyní podle ČNB o 25 % dražší, než je jejich skutečná hodnota. Bude tento trend růstu cen nemovitostí v roce 2022 pokračovat, nebo se konečně zastaví? A jaká bude finální výše úrokových sazeb u hypotečních úvěrů? Přečtěte si, co pravděpodobně čeká realitní trh v roce 2022, a buďte připraveni.

Co čeká realitní trh v roce 2022?
reklama

Porostou nadále ceny nemovitostí?

„Kam až se ty ceny mohou vyšplhat?“ To je otázka, kterou si ve spojitosti s nemovitostmi pokládá řada z nás už pěkných pár let. Podle ČNB jsou aktuálně nemovitosti o 75 % dražší než v roce 2015. Důvodem tak enormního růstu cen v posledních letech byl velký zájem o nemovitosti a příznivé podmínky hypoték. Nyní jsou nemovitosti v Česku nejdražší, co kdy byly, a jejich cenový růst je v historii zatím nejrychlejší.

Pokud ale sledujete situaci rostoucích sazeb ČNB, je vám jasné, že zdražování nemovitostí se v roce 2022 trochu zbrzdí. Úrokové sazby hypotečních úvěrů jdou totiž prudce nahoru, takže na hypotéku už není tak snadné dosáhnout. To ale neznamená, že se zvyšování cen nemovitostí zcela zastaví. Ostatně to není možné hned z několika důvodů:

  • Počet zájemců o koupi nemovitosti je stále několikanásobně vyšší než počet volných nemovitostí.
  • Stavební materiál se stále zdražuje a ve stavebnictví je málo pracovní síly. I to se promítá do tržních cen. Jen v loňském roce se ceny stavebních prací i stavebního materiálu zvýšily v průměru o 17 %.
  • Kvůli pandemii se stavby zpomalily a u některých komponentů se dokonce na chvilku zastavila výroba.
  • V Česku se tak ročně postaví pouze pětina nemovitostí, než je skutečně potřeba. To je způsobeno vlivem výše zmíněných faktorů.

A co úrokové sazby u hypotečních úvěrů?

Úrokové sazby u hypoték jsou momentálně nejvýš za posledních 20 let. Ještě před rokem nebyla výjimka, že jste u banky získali úrokovou sazbu okolo 1,7 %. Dnes se pod 4 % nedostanete. Jak je to možné? Viníkem je zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB, která se tím snaží utlumit inflaci.

Získání hypotéky se ale zpřísňuje nejen výší úrokové sazby, ale i ostatními podmínkami. Zatímco do teď stačilo mít 10 % z ceny nemovitosti z vlastních zdrojů, od dubna 2022 ČNB navyšuje tuto část na 20 % vlastních zdrojů. Při hypotéce 7 000 000 Kč tak musíte mít našetřeno 1 400 000 Kč, nebo mít nemovitost k zástavě, která má minimálně stejnou hodnotu.

Jak ke dvaceti procentům přijít a nekrást? Pomoct si můžete například prodejem spoluvlastnického podílu, který jste zdědili, nebo nemovitostí, která je pro vás nevhodná. Výkup nemovitostí je skvělým řešením, jak získat potřebné finance rychle a bez starostí. Své peníze můžete mít na účtu už za 24 hodin od vyplnění formuláře.


Pokud nad hypotékou váháte a odkládáte ji na později s tím, že takhle vysoké ty sazby přece zůstat nemůžou, raději na ni kývněte už teď, byť třeba s kratším obdobím fixace. Vyhlídky na konec roku 2022 jsou totiž takové, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů budou až ve výši 5,6 %.

Nemovitosti se stále řadí mezi nejvýhodnější investice

Doteď jsme se na realitní trh koukali očima někoho, kdo uvažuje o koupi nemovitosti k vlastnímu bydlení. Ale co když chcete nemovitost koupit k tomu, abyste ochránili své peníze před inflací?

Potěšíme vás, právě teď je na to totiž ideální doba. Kromě úrokových sazeb totiž roste i inflace. Na začátku roku 2021 byla inflace 3,8 %, dnes, jak už jsme zmínili, je 9,9 %.

Zatímco zlato za posledních 10 let prodělalo 6 %, nemovitosti jsou na tom podstatně lépe. Jejich zhodnocení za posledních 10 let se pohybuje okolo 90 %. Takže pokud přemýšlíte, jak na inflaci zareagovat, když máte větší obnos peněz, nemovitosti jsou jedna z možností, kam je uložit.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky