Bydlení

bydlení

Předkupní právo k nemovitosti: Radikální změna přinese některým spoluvlastníkům nejistotu

Bydlení

Obesílání sousedů s nabídkou na odkup garážového stání, poté tříměsíční čekání na jejich vyjádření. Náročné a mnohdy ubíjející administrativní procesy končí. Od 1. července letošního roku došlo totiž k téměř úplnému zrušení předkupního práva, vrátit by se mělo do stavu před rokem 2018. „Zákonodárci se nad tím mohli více zamyslet, někteří spoluvlastníci se totiž ocitli v nejistotě. Daná problematika se měla řešit zrušením předkupního práva v situacích, kde činí obtíže, naopak jeho zachováním tam, kde dává smysl,“ prohlásila Andrea Daňhelová, provozní ředitelka Fincentra Reality.

Ilustrační fotografie

Nově lze do nájemní smlouvy zahrnout smluvní pokutu. Kdy je možné ji požadovat a kdy nikoliv?

Bydlení

Pro nájem bytu platí zvýšená ochrana nájemce, jelikož ten je tradičně považován za slabší stranu nájemního vztahu. Občanský zákoník proto dosud výslovně zakazoval, aby nájemní smlouva obsahovala smluvní pokuty. Jeho novelou účinnou od 1. července letošního roku je tomuto zákazu konec. To ovšem neznamená, že pronajímatel může do smlouvy zahrnout smluvní pokutu bez jakýchkoliv limitů. Kdy tedy bude možné smluvní pokutu požadovat a kdy nikoliv?

Ilustrační fotografie

Většina lidí má doma nezdravé prostředí

Bydlení

Česká rada pro šetrné budovy přichází s projektem Zdravý domov, jehož cílem je ozdravení českých domovů. Uvnitř budov – kanceláří, škol, obchodních center, domovů – trávíme až 90 procent času, a to převážně doma. Velká část z nás má ovšem ve svém domově nezdravé vnitřní prostředí; v zimě přetopené byty se suchým vzduchem s vysokou hladinou CO2, v létě zase přílišné využívání klimatizace. Ve svých bytech používáme nevhodnou barvu umělého osvětlení, ruší nás hluk z ulice a od sousedů nebo se ve svém domově celkově necítíme komfortně.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Druhá vlna pandemie by mohla výrazně zlevnit nemovitosti

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.

Ilustrační fotografie

Nová pravidla pro realitní kanceláře. Jaké budou mít povinnosti?

Bydlení

V souvislosti s realitními kancelářemi si spotřebitelé nejčastěji stěžují na neoprávněně inkasované platby a nedostatky v kvalitě služeb. Nový zákon o realitním zprostředkování stanoví realitním kancelářím řadu povinností, které přispívají k vyšší ochraně zákazníků, a zvláště pak spotřebitelů. Stále však platí, že musíte být ostražití a dobře si rozmyslet, co realitní kanceláři podepisujete.

Ilustrační fotografie

Banky: Nemovitosti v ČR letos plošně nezlevní

Bydlení

Nemovitosti v Česku letos ani kvůli současné krizi plošně nezlevní. Případný pokles se může týkat především luxusních nemovitostí, domů, které jsou delší dobu neprodejné nebo bytů s neodpovídající cenou. Objem hypoték by mohl být vyšší než loni. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci ČSOB a dalších bank.

Ilustrační fotografie

Jaké služby platí nájemce bytu?

Bydlení

Nájemce je povinen platit pronajímateli za služby, které v bytě či domě bezprostředně spotřebovává a má z nich okamžitý prospěch. Ne všechny poplatky, které pronajímatelé požadují po nájemcích zaplatit, se dají zahrnout mezi služby spojené s užíváním bytu, a nelze tedy požadovat jejich úhradu. Kdo má platit příspěvek do fondu oprav? Jak je to s poplatkem za správu domu? A co třeba osvětlení v domě nebo údržba společné zahrady? A může chtít pronajímatel po nájemci zaplatit pojištění nemovitosti či domácnosti?

Ilustrační fotografie

Bydlení

Zákon na ochranu nájemníků obsahuje podle senátorů chyby

Rozsáhlá diskuse čeká dnes v Senátu zákon, podle kterého by nájemníci bez příjmů nemohli dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Zákon obsahuje podle části senátorů věcné chyby, některé neupravitelné. Na tiskových konferencích upozornili třeba, že když majitel uvede jiný důvod pro výpověď, bude ji moct uplatnit. Na pomoc nájemníkům i pronajímatelům navrhují jiné ekonomické nástroje včetně státní garance.

Ilustrační fotografie

Realitní firmy letos očekávají rekordní zájem o chaty a chalupy

Bydlení

Zájem o pronájem nebo koupi chalup a chat bude letos rekordní. Důvodem je hlavně nejistota ohledně možnosti letní dovolené v zahraničí kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru. ČTK to sdělili zástupci oslovených realitních firem. Ani v současné době, kdy prodeje bytů téměř zamrzly, poptávka po rekreačních objektech podle nich neklesá. Kvůli opatřením jsou však často problémy s prohlídkami. Někteří zákazníci slevují ze svých požadavků, roste také zájem o rekonstrukci bytových objektů.

Ilustrační fotografie

Jak ukončit nájem bytu pro finanční obtíže spojené s pandemií

Bydlení

Jestliže nájemce či osoby s ním žijící přijdou v důsledku pandemie vyvolané nemocí COVID-19 o příjmy, může to vést k tomu, že nebudou mít na placení nájemného. Jaké možnosti v takovém případě mají? Jak může naproti tomu postupovat pronajímatel? A je rozdíl, pokud se jedná o nájem na dobu určitou nebo neurčitou?

Ilustrační fotografie

Majitelé protestují proti nemožnosti dát nájemníkům výpověď

Bydlení

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, je nepřijatelný. Je to nebezpečný precedens přemrštěného vládního opatření v době krize. Jde o přenesení odpovědnosti státu na náhodně vybranou, a tedy diskriminovanou skupinu vlastníků bytových nemovitostí. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, to dnes uvedlo Občanské sdružení majitelů domů v ČR.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Koronavirus: Byty zlevňovat nebudou

Vyjádření Romana Weisera, místopředsedy představenstva BIDLI holding, k množícím se předpovědím, že na realitním trhu vzhledem k dopadům epidemie koronaviru významně zlevní byty.

Ilustrační fotografie

Opatření kvůli koronaviru komplikují dokončování bytů

Bydlení

Opatření přijatá k zamezení šíření nového typu koronaviru komplikuje i dokončování a předávání nových bytů. Zajistit prohlídky nebo kontroly postupu prací je ale s omezeními stále složitější. V tiskové zprávě situaci shrnula brněnská developerská společnost Trikaya, která mapuje trh s novými byty.

Ilustrační fotografie

Mami, tati, můžu bydlet s vámi? Bytová krize vrací děti domů

Bydlení

Růst cen nemovitostí s sebou nese přímý dopad na vnímání dostupnosti bydlení u Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Wüstenrot, podle kterého se pociťovaná cenová dostupnost pohybuje na úrovni pouhých 16 %. Jak nedostupnost bydlení Češi řeší? Kromě stoupající obliby menších bytů nebo bydlení na periferii podle průzkumu rekonstruují, půjčují si od bank i rodiny nebo bydlí pohromadě více generací.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Chcete prodat nemovitost? Cenová mapa vám stačit nebude

Cenové mapy vycházejí z realizovaných prodejů evidovaných katastrálními úřady. Pokud však chcete zjistit tržní hodnotu konkrétní nemovitosti, pouze s těmito údaji si určitě nevystačíte. Proč? Údaji o prodejích totiž celý proces stanovení tržní hodnoty nemovitosti teprve začíná. Cenové mapy tak mohou být součástí odhadu nemovitosti, nikdy však pouhým výsledkem.

Ilustrační fotografie

Nárok na sociální byt se bude vztahovat k průměrné mzdě. Kdo na něj dosáhne?

Bydlení

Pravidla pro přidělování dotací a úvěrů na sociální a dostupné byty se od března změní. Nárok na bydlení od obce se u potřebných už nebude posuzovat podle životního minima, ale podle průměrné mzdy. Rozšíří se tak okruh nájemníků. Novelu vládního nařízení o programu Výstavba, kterou připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Program Výstavba se rozšíří také na přístavby, nástavby nebo rekonstrukce zchátralých budov.

Ilustrační fotografie

Ceny bytů porostou i v roce 2020. Víme proč

Bydlení

Růst cen bytů v roce 2020 sice bude pozvolnější, ale nezastaví se.  A to hned z několika důvodů. Stále sílí poptávka po nemovitostech, což dokládá nejen Praha, kde se meziročně prodalo o 15 procent více bytových jednotek. Dalším faktorem je také stoupající kupní síla Čechů. Ceny bude nadále šroubovat nahoru také pomalá výstavba, kterou brzdí zdlouhavé povolovací procesy. Česko se v tomto ohledu řadí na úroveň rozvojových zemí. Dalším faktorem, který se může projevit, je potenciální zpřísnění pravidel pro hypotéky.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Nájem bytu na dobu určitou. Jaké jsou výhody i nevýhody

Sjednání nájmu bytu na dobu určitou oceňují pronajímatelé proto, že po uplynutí sjednané doby mohou nájemce jednoduše vyměnit. I pro nájemce může být výhodné domluvit se dopředu na ukončení nájmu ke konkrétnímu datu. Měl by však počítat s tím, že pokud později bude chtít v bytě zůstat, pronajímatel může zároveň s prodloužením nájmu zvýšit i nájemné.

Ilustrační fotografie

Bytová krize: Dnešní školáci nebudou mít kde bydlet?

Bydlení

Tempo růstu cen pražských bytů zpomaluje. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly meziročně nabídkové ceny bytů v Praze o 3 procenta. Od roku 2010 se podle tohoto indexu ceny zvýšily o téměř 78 procent. Důvodem je neustále se zvyšující deficit a nedostatek bytů zejména ve středním segmentu. Jestliže se povolování nových velkých projektů zásadně nerozhýbe, může podle nejnovějších odhadů v roce 2030 metropoli chybět bydlení pro bezmála čtvrt milionu lidí.

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy