Stavební spoření: Státní podpora maximálně dva tisíce korun

Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude zřejmě vypadat stavební spoření už v roce 2012. Novelu, kterou navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako reakci na verdikt Ústavního soudu v úterý sněmovna projednala ve druhém čtení.

660
reklama

Zákon se nelíbí opozičním poslancům. Poslanec za KSČM Petr Braný proto požádal o zamítnutí zákona. O jeho návrhu budou poslanci hlasovat ve třetím čtení.

Sněmovna již novelu v minulosti přijala, ovšem v legislativní nouzi, kdy snížila státní příspěvek na 2000 korun za zákonem stanovených podmínek. Tuto schválenou novelu přezkoumal Ústavní soud (ÚS) a konstatoval, že projednání ve stavu legislativní nouze neodpovídá ústavnímu pořádku

Vázána nálezem ÚS předkládá proto vláda novelu znovu. "Text je zcela totožný s tím, co sněmovna schválila, tedy bez ustanovení týkajících se srážkové 50 procentní daně, kterou ÚS označil za protiústavní," shrnul Kalousek.

Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila a podle Kalouskových propočtů ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.
 
Pokud by se k žádným změnám nepřistoupilo, zvýší se od příštího roku strop pro podporu v závislosti na datu uzavření smlouvy až na 4500 korun. Ústavní soud nechal totiž redukci podpory v platnosti jen do 31. prosince, když vyhověl stížnosti zákonodárců ČSSD.
 
Spolu se snížením podpory Kalousek také prosadil, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.
 
O co už se rezort financí nesnažil, to je 50procentní zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které Ústavní soudci v dubnu zrušili s okamžitou platností. Kalousek musel proto nechat narychlo vyplatit i druhou polovinu státní podpory příslušející střadatelům za rok 2010, což stálo rozpočet 5,25 miliardy korun.
 
Opoziční poslanci proti návrhu dlouhodobě vystupovali, v úterý ve sněmovně proto navrhli jeho zamítnutí. "Tato novela je příklad toho, jak koalice přistupuje k řešení problému schodku v rozpočtu. Všichni víme, že ten vznikl v oblastech bankovní sféry, za daňové úniky, za předražené zakázky, čili v úzkých prostorách, ale řešení tohoto manka pan ministr rozprostřel široce mezi voliče," kritizoval návrh již dříve Alfréd Michalík (ČSSD).

Cílem předkladatele je, aby novela platila od 1. ledna 2012, protože tehdy začíná rozhodné období pro výpočet státní podpory vyplácené zpětně v roce 2013. Kalousek proto navrhl zkrátit lhůtu pro další projednávání na 48 hodin.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky