Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzaci z programu COVID Bus za ztráty vzniklé během jarní koronavirové krize. Ministerstvo dopravy do poloviny minulého týdne obdrželo 957 žádostí o 947 milionů korun. Většinu z nich už mezi žadatele přerozdělilo. Celkem ministerstvo mezi dopravce rozdělí asi miliardu korun.

Ministerstvo dopravy program spustilo v závěru října. Jednotlivé žádosti začalo postupně vyhodnocovat, peníze nyní dopravcům rozesílá.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Dopravní firmy se tehdy dostaly se svými příjmy téměř na nulu. Stát zohlední výpadek trhu až do konce školního roku.

Žádosti mohou dopravci posílat výhradně elektronicky. Výše dotace se vypočítává na sedačku a den. Stát peníze rozděluje podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostávají dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že na kompenzace poskytne až miliardu korun. Polovinu z celkové částky by mělo dodat z vlastních zdrojů, další půlmiliardu z nevyčerpaných peněz z programu COVID Nájemné.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Podle zástupců dopravních firem by polovině z nich hrozil bez pomoci státu okamžitý krach.

Témata:  program COVID autobusy

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 11:39

Předpověď počasí na noc a středu 17. dubna

Mezi tlakovou níží nad východní Evropou a tlakovou výší nad východním Atlantikem k nám bude nadále proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.