Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V programech COVID podnikatelé získali zatím 1,9 miliardy korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) schválila k 16. dubnu českým podnikatelům zasaženým v souvislosti s koronavirem v programech COVID podporu v objemu 1,6 miliardy korun. Živnostníci a malé a střední firmy tak od ČMRZB a komerčních bank získali bezúročné úvěry za 1,9 miliardy korun. ČMZRB zatím zpracovala 1400 žádostí. ČTK to dnes sdělila mluvčí banky Marie Lafantová.

Program COVID připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ČMZRB, která za půjčky podnikatelům ručí až do výše 80 procent. Maximální délka záruky bude tři roky. V první vlně banka přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. V pokračování programu, do kterého byly zapojeny komerční banky, obdržela 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun. Podnikatelé mohli žádat o bezúročné půjčky do 15 milionů korun.

Z podpory 1,6 miliardy korun připadá na program COVID II jedna miliarda korun. "Očekáváme, že do konce dubna budou vyřízeny žádosti z programu COVID I. Žádosti z COVID II budou schváleny v horizontu několika týdnů, jejich rychlost se odvíjí od finalizace úvěrových procesů u spolupracujících bank. Záruka totiž nemůže být vystavena za úvěr, který doposud nebyl schválen," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

O úvěry podle Jiráska žádají firmy napříč obory od strojírenství a stavebnictví, přes textilní průmysl, maloobchod, velkoobchod po zdravotnictví, cestovní ruch a další služby.

Program COVID II byl financován z fondů EU, o úvěry tak nemohli žádat pražští podnikatelé. Praha ve spolupráci s ČMZRB proto připravila program COVID Praha. Příjem žádostí bude spuštěn v úterý. Hlavní město do něj vyčlenilo 600 milionů korun z pražského operačního programu Praha - pól růstu. Na tento program by měl podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) plynule navázat COVID III, který by měl být v první fázi ve výši 20 miliard korun a poté by se měl zvýšit až na 40 miliard korun. Čerpat z něj budou moci i podnikatelé z Prahy. Podle Havlíčka třetí vlna už není v silách ČMZRB. "Využijeme takzvané portfoliové záruky a hodnocení bude už jen na komerčních bankách, kterým dá ČMZRB plošnou záruku," řekl dříve ČTK.

Se zpracováním žádostí ČMZRB pomáhají zaměstnanci státní agentury CzechInvest, ministerstva průmyslu a obchodu, dále pracovníci z České exportní banky a Státního fondu životního prostředí.

Témata:  Koronavirus COVID-19 program COVID finance

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.