Schillerová tento týden bude pokračovat ve schůzkách s ministry kvůli rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) bude v tomto týdnu pokračovat v jednáních s jednotlivými ministry o návrhu státního rozpočtu na příští rok. V úterý se setká s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Následovat bude čtvrteční schůzka s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou. V pátek pak má na programu schůzku s ministrem obrany Lubomírem Metnarem a ministrem školství Robertem Plagou (oba za ANO). Základní parametry rozpočtu vláda schválila na počátku června, a to se schodkem 390 miliard korun.

Alena Schillerová
reklama

V případě ministerstva zdravotnictví naplánovalo ministerstvo financí výdaje na příští rok zhruba o 4,7 miliardy korun vyšší než letos, tedy 22,7 miliardy korun. Ministerstvo obrany by mělo dostat podle prvního červnového návrhu o 15,4 miliardy korun více, celkem 90,7 miliardy korun. Výdaje by mělo mít oproti letošnímu roku vyšší i ministerstvo práce a sociálních věcí, celkem 741,6 miliardy korun. Do částek jsou zahrnuty i peníze z Evropské unie.

Minulý týden se Schillerová setkala s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD). Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce hospodařit s výdaji 58,5 miliardy korun, což je o 3,1 miliardy korun více proti rozpočtu schválenému na letošní rok a odpovídá to návrhu ministerstva financí z června.

Ministerstvo kultury by pak v příštím roce mělo mít rozpočet 15,9 miliardy korun. Původní návrh počítal s 14,3 miliardy korun. Z navýšení o 1,6 miliardy půjde 500 milionů korun na živé umění a příspěvkové organizace, dalších skoro půl miliardy by měly v příštím roce získat kreativní průmysly z Národního plánu obnovy a přes 600 milionů korun by mělo ministerstvo dostat na obnovu kulturního dědictví

Schillerová dříve uvedla, že ministerstvo 24. srpna zveřejní novou makroekonomickou prognózu, na základě které by měl úřad návrh státního rozpočtu na příští rok upravit. Zároveň upozornila, že do říjnových parlamentních voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách proto bude muset návrh podle ministryně vláda opět schválit a předložit poslancům.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky