Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští hackeři zpřístupnili údaje z milionu ukradených karet, včetně účtů z ČR

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ruští hackeři zveřejnili údaje z milionu platebních karet ukradených mezi lety 2018 a 2019, včetně údajů o účtech z Česka. Útočníci tímto způsobem propagují svou databázi ukradených platebních karet, kterou mohou ostatní zločinci využít k on-line nákupům, napsal server časopisu Forbes. Podle poradenské společnosti BDO je mezi ukradenými kartami i neznámý počet údajů o účtech z České republiky.

Bezpečnostní experti odhadují, že stále funkční může být až polovina těchto citlivých informací. Nejčastěji jde o čísla karet, data platnosti, bezpečnostní kódy CVV, jména nebo e-maily a telefonní čísla.

Údaje zveřejnili ruští hackeři na serveru All World Cards jako propagační akci, skutečný počet karet je pravděpodobně vyšší. Poslední údaje z května letošního roku ukazují, že na hackerském serveru je kolem 2,6 milionu ukradených údajů z platebních karet klientů bank z celého světa. Nejvyšší počet, a to 1,2 milionu, pochází ze Spojených států.

"Mezi ukradenými údaji jsou prokazatelně i přístupy k českým účtům. Hackeři údaje o kartách přeprodávají dál, takže další kyberzločinci mohou s jejich pomocí nakupovat on-line nebo pořizovat předplacené dárkové karty, z nichž jsou nákupy hůř dohledatelné," uvedl Martin Hořický z BDO.

Ukradené platební karty pocházejí z let 2018 a 2019, přesto italská bezpečnostní firma D3Labs upozorňuje, že až polovina z nich může být stále funkčních. To znamená, že jejich prostřednictvím lze nakupovat on-line.

"Hackeři údaje o platebních kartách kradou prostřednictvím malwaru nebo při přesměrování zákazníků na platební platformy e-shopů. Následně je, podobně jako server All World Card, prodávají za několik dolarů k dalšímu využití. Milionem zveřejněných údajů zdarma nová hackerská skupina ukazuje, že ji zajímají velké projekty. Zároveň chce nalákat partnery pro další zločiny," upozornil Hořický.

Tuzemské banky tvrdí, že se útokům brání, sledují například aktivity hackerů. “Krádežím platebních údajů klientů předcházíme ve spolupráci s evropskou zpravodajskou službou, která od loňského prosince zabránila zneužití údajů u 600 našich klientů. V rámci monitoringu tato CTI služba také operuje na různých alternativních tržištích nebo takzvaném dark webu, kde mohou být například seznamy kradených karet nebo hesel obchodovány mezi kybernetickými zločinci," doplnil analytik kybernetické bezpečnosti z banky Moneta Jakub Ptáčník.

Témata:  hackeři platební karty

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.