Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusnok: Poslední data o inflaci pro měnovou politiku ČNB neznamenají změnu

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Poslední data o vývoji spotřebitelské i výrobní inflace neznamenají pro měnovou politiku České národní banky a přístup bankovní rady ke zvyšování úrokových sazeb žádnou změnu. Debata bankovní rady bude nyní o tom, zda nadále zvyšovat úrokové sazby postupnými kroky nebo přistoupit i k razantnějšímu zvýšení. Na dotaz novinářů to dnes na exportním fóru řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červenci stouply meziročně o 7,8 procenta, což byl nejvýraznější růst od listopadu 2004. Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce. Inflace tak byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB.

"Ta čísla byla poněkud vyšší než naše prognóza, nicméně potvrdila ten trend, že ta inflační nálož v ekonomice je silná a že bylo správné otáčet to kormidlo měnové politiky...Pro naši další politiku to neznamená žádnou změnu. V podstatě teď ta debata podle mě bude, jestli pokračovat tím postupným rytmem po těch standardních kouskách nebo udělat větší krok. Ale to už je opravdu to jemné ladění," řekl Rusnok ČTK a Reuters.

Na posledním měnovém zasedání na počátku srpna rada ČNB zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Zvyšování sazeb zahájila rada na zasedání na konci června, kdy také základní sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu. Rusnok již po srpnovém zasedání uvedl, že rada je připravená zvyšovat úrokové sazby na každém dalším letošním zasedání i na počátku příštího roku. Letos má rada naplánované jednání o sazbách ještě v září, listopadu a v prosinci.

Pro zvýšení sazeb v srpnu o 0,25 procentního bodu hlasovali čtyři členové bankovní rady. Pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 bodu hlasoval člen rady Vojtěch Benda. Pro ponechání úrokových sazeb se naopak vyslovili Aleš Michl a Oldřich Dědek.

Rusnok dnes uvedl, že na srpnovém zasedání patřil i on k členům bankovní rady, kteří sice hlasovali pro růst sazeb o 0,25 procentního bodu, ale zároveň již byli blíže k tomu hlasovat i pro růst o 0,5 procentního bodu. "Ani já nevylučuji, že k takovému posunu může dojít. Ale takovou roli to nehraje, ale uvidím až budeme mít vyhodnocení té nové situace," uvedl guvernér.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy